Inne

Utworzenie 34 szlaków kajakowych na pomorskich rzekach o łącznej długości ok. 1,2 tys. km jest głównym celem realizacji projektu „Pomorskie Szlaki Kajakowe”. W najbliższych kilku latach mają powstać m.in. przystanie, miejsca biwakowe i tzw. przenoski.

W piątek w Gdańsku przedstawiciele samorządu województwa pomorskiego i Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych (RDLP) w Gdańsku podpisali porozumienie dotyczącym rozwoju turystyki kajakowej w regionie.

Kierownik przedsięwzięcia strategicznego "Pomorskie szlaki kajakowe" Rafał Wasil z Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego wyjaśnił PAP, że RDLP jest kluczowym partnerem samorządu województwa w realizacji projektu. Lasy Państwowe przede wszystkim udostępniają grunty, bo większość rzek przebiega przez tereny leśne, ale też uczestniczą w określaniu zakresu inwestycji, zagospodarowania odpadów czy udostępnienia dróg leśnych do użytku.

Marszałek województwa Mieczysław Struk zwrócił uwagę, że porozumienie określa zasady współpracy przy realizacji przedsięwzięcia „Pomorskie Szlaki Kajakowe”. „Będzie możliwe zwiększenie roli zrównoważonej turystyki na terenach leśnych poprzez stworzenie infrastruktury turystycznej związanej z obsługą ruchu kajakowego” – tłumaczył. Powiedział, że w ramach planowanej infrastruktury turystycznej mają powstać np. przenoski, przystanie i stanice kajakowe, miejsca wodowania i wyjmowania kajaków, miejsca etapowe, oznakowanie szlaków od strony lądu i wody, monitoring ruchu kajakowego. Mają też być prowadzone działania promujące tę formę turystyki.

Planowane jest zagospodarowanie m.in. Delty Wisły, Brdy, Wdy, Raduni, Słupi, Łeby, Wieprzy i Studnicy.

Dyrektor RDLP w Gdańsku Adam Kwiatkowski przyznał, że Lasy Państwowe z jednej strony chcą porządkować ruch turystyczny, a z drugiej strony udostępniać zwiedzającym najcenniejsze obiekty przyrodnicze w sposób bezpieczny dla środowiska. „Środowisko jest jednym z największych naszych skarbów i musimy o nie dbać, ale musimy je też udostępniać społeczeństwu” – tłumaczył.

„Włączamy się w realizacje projektu, aby zagospodarować te tereny w sposób cywilizowany, żeby nie zniszczyć unikalnego charakteru tych obszarów” – wyjaśnił. Powiedział, że w niektórych miejscach będą zainstalowane kamery monitoringu.

Wicemarszałek Ryszard Świlski zwrócił uwagę, że turystyka w Pomorskiem jest jednym z kilku najważniejszych sektorów generujących dochody i dlatego samorząd chce rozwijać infrastrukturę turystyczną w regionie. W województwie realizowane są trzy wielkie projekty strategiczne dotyczące rozwoju turystyki w zakresie sieci marin jachtowych, ścieżek rowerowych i szlaków kajakowych.

Zakłada się, że dzięki stworzeniu atrakcyjnego produktu turystycznego pod nazwą „Pomorskie Szlaki Kajakowe” powstaną warunki m.in. rozwoju przedsiębiorstw i utworzenia nowych miejsc pracy.

Na 34 szlakach wodnych o łącznej długości ok. 1,2 tys. km zaplanowano do realizacji 17 projektów, na które składają się 222 zadania. Rafał Wasil poinformował PAP, że trwa nabór projektów w ramach „Pomorskich Szlaków Kajakowych”. Głównie samorządy i organizacje do 27 stycznia 2017 r. mogą składać w konkursie swoje wnioski o dofinansowanie.

Przewiduje się, że w drugim kwartale przyszłego roku zarząd województwa wybierze projekty do realizacji. Wasil liczy, że pierwsze projekty mogą być realizowane pod koniec przyszłego roku.

Projekt ma być zakończony do 2020 roku, ale pierwszych zrealizowanych inwestycji w zakresie infrastruktury kajakowej można się spodziewać już w 2018 roku. Wartość projektu to ok. 70 mln zł, 75 proc. tej kwoty ma pochodzić z funduszy unijnych, pozostałe 25 proc. z budżetów podmiotów realizujących projekt.

„Pomorskie Szlaki Kajakowe” jest jednym z trzech realizowanych na Pomorzu strategicznych projektów w zakresie poprawy atrakcyjności turystycznej regionu. Oprócz tego realizowane są projekty: w zakresie rozwoju turystyki wodnej w obszarze Pętli Żuławskiej i Zatoki Gdańskiej oraz utworzenia ok. 450 km tras rowerowych w woj. pomorskim. Mają one być częścią dwóch międzynarodowych dróg rowerowych: jednej biegnącej wokół wybrzeża południowego Bałtyku oraz drugiej, wytyczonej wzdłuż Wisły.

bls/ amac/

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9517 4.0315
EUR 4.2733 4.3597
CHF 4.3648 4.453
GBP 4.9875 5.0883

Newsletter