Jesteś Tutaj: PortalMorski.pl Morze Natura • Badania morza
Dołącz do nas
Błąd

  Natura • Badania morza

  Biologia ● Fauna i flora morska ● Prądy, fale, tsunami ● Hydrometeorologia ● Hydrografia ● Oceanografia ● Statki naukowo-badawcze ● Badania morza i dna morskiego ● Wraki i znaleziska

  Nowe badania: Wenecji grozi całkowite zalanie do 2100 roku

  Email Drukuj

  Fot.: Pixabay

  Do 2100 roku Wenecja i miasta położone nad Adriatykiem, od Triestu po Rawennę, mogą zostać całkowicie zalane z powodu raptownego podniesienia się poziomu Morza Śródziemnego - ostrzegł międzynarodowy zespół naukowców. Potwierdził wcześniej stawiane już hipotezy.

  WWF: ponad połowa obszarów przyrodniczych w UE chroniona tylko na papierze

  Email Drukuj

  Fot.: Pixabay

  W wyniku różnych rodzajów zaniedbań, w poszczególnych państwach UE ponad połowa obszarów przyrodniczych Wspólnoty chroniona jest wyłącznie na papierze - wynika z raportu ekologów z WWF. Apelują oni o skuteczne przestrzegania prawa w tej dziedzinie.

  Pomorskie: W Ustce zalany bulwar portowy. Nie ma zagrożenia dla ludzi

  Email Drukuj

  Fot.: Pomorski WehikułCzasu / screenshot / youtube

  Z powodu silnego wiatru północnego powodującego cofanie się wody z Bałtyku, o 39 cm przekroczony jest stan alarmowy morza w Ustce – podało w środę Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku. Woda wdarła się na bulwar portowy; nie ma zagrożenia dla ludzi.

  Poznań: Wpuszczą do Warty 1 milion ryb

  Email Drukuj

  Szczupak (Fot.: Wikipedia)

  Szczupaki, miętusy i klenie – łącznie 1 mln ryb zostanie wpuszczonych w środę do Warty. W ramach akcji wielkiego zarybiania, w rzece pojawią się przede wszystkim te gatunki, które najbardziej ucierpiały po ubiegłorocznej katastrofie ekologicznej.

  Informacja na temat dofinansowania projektu "Ochrona ssaków i ptaków morskich i ich siedlisk"

  Email Drukuj

  Fot.: Wikimedia Commons

  W nawiązaniu do publikacji, która pojawiła się 9 listopada na stronie internetowej Lasów Państwowych, WWF Polska pragnie poinformować, że projekt "Ochrona ssaków i ptaków morskich i ich siedlisk" nr POIS.02.04.00-00-0021/16, którego realizację rozpoczęliśmy w partnerstwie z Uniwersytetem Gdańskim 1 listopada br. (potrwa do 29.02.2020 r.) jest współfinansowany (w 85%) przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach działania 2.4 osi priorytetowej II Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

  Podczas badań Morza Czarnego odkryli ponad 40. wraków statków. Niektóre sięgają okresu Cesarstwa Bizantyńskiego

  Email Drukuj

  Jeden z odnalezionych wraków

  Zespół naukowców z Center for Maritime Archaeology Uniwersytetu w Southampton, pod przewodnictwem archeologa Jona Adamsa, rozpoczął eksplorację części Morza Czarnego, aby lepiej zrozumieć historię geologiczną. Podczas badań natknęli się na kilkadziesiąt, dobrze zachowanych wraków statków.

  Wydali na nią prawie 150 milionów. Sztuczna rafa w Ustce nie wytrzymała sztormu

  Email Drukuj

  Sztuczna rafa zostanie naprawiona w ramach gwarancji. Fot. Alpha Team

  Podwodna rafa w Ustce uszkodzona. Płetwonurkowie z klubu Alpha Team Ustka opublikowali posztormowe zdjęcia inwestycji. Fotografie wskazują na poważne naruszenie podwodnej betonowej konstrukcji, która ma chronić plażę w kurorcie.

  Na ratunek waleniom!

  Email Drukuj

  Każdego roku w wyniku przypadkowego zaplątania w narzędzia połowowe na świecie ginie co najmniej 300 000 waleni. © Brian J. Skerry / National Geographic Stock / WWF

  Każdego roku w wyniku przypadkowego zaplątania w narzędzia połowowe na świecie ginie co najmniej 300 000 waleni. W związku z tą dramatyczną sytuacją Międzynarodowa Komisja Wielorybnictwa (IWC) spotyka się w Słowenii, by omówić istniejący problem i wpłynąć na zmniejszenie tego i innych zagrożeń.

  Rzadko spotykany gatunek foki znaleziony w sieci przez rybaka

  Email Drukuj

  Foka obrączkowana, tzw. nerpa (Fot.: hel.ug.edu.pl)

  W miniony weekend Błękitny Patrol WWF przyjął od łowiącego na Zalewie Wiślanym rybaka z Piasków zgłoszenie o zaplątanej w jego sieci foce. Informacja została rutynowo przekazana do Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego im. Profesora Krzysztofa Skóry w Helu w celu zidentyfikowania gatunku. Martwy ssak okazał się foką obrączkowaną - bardzo rzadko spotykanym gatunkiem na południowym Bałtyku.

  USA/Ministrowie nauki uzgodnili współpracę w badaniach Arktyki

  Email Drukuj

  Fot.: pixabay

  Na zorganizowanej przez Biały Dom międzynarodowej konferencji z udziałem Polski, ministrowie nauki z 22 państw uzgodnili w Waszyngtonie zasady współpracy w badaniach naukowych w Arktyce, regionie o rosnącym znaczeniu z powodu ocieplania się klimatu na Ziemi.

  Strona 1 z 17  PortalMorski.pl to profesjonalny, branżowy serwis internetowy ściśle związany z polską i światową gospodarką morską. Śledź wiadomości z kraju i ze świata. Zarejestruj się i szukaj z nami pracy na morzu i lądzie. Newsy, agencje crewingowe, ruch statków, pogoda, informacje o portach – to wszystko znajdziesz na PortalMorski.pl

  Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...

  facebook