Jesteś Tutaj: PortalMorski.pl Morze Marynarka wojenna • Granice Fox News: rosyjski okręt szpiegowski u wschodnich wybrzeży USA
Dołącz do nas
Błąd

  Fox News: rosyjski okręt szpiegowski u wschodnich wybrzeży USA

  Email Drukuj
  Okręt Wiktor Leonow (Fot.: Fox News / twitter)

  U wschodnich wybrzeży USA zauważono rosyjski okręt szpiegowski. To pierwszy taki przypadek od zaprzysiężenia prezydenta Donalda Trumpa 20 stycznia - podaje telewizja Fox News, powołując się na dwóch przedstawicieli amerykańskich władz.

  Średni okręt rozpoznawczy Wiktor Leonow znajdował się wczoraj rano lokalnego czasu ok. 70 mil od wybrzeży Delaware i kierował się na północ z prędkością 10 węzłów. Oznacza to, że był na wodach międzynarodowych; wody terytorialne USA sięgają 12 mil morskich - wyjaśnia Fox News.

  Nie jest jasne, dokąd płynie rosyjski okręt zwiadowczy.

  Po raz ostatni jednostka ta zbliżyła się do terytorium USA w kwietniu 2015 roku - powiedział przedstawiciel amerykańskich władz. Okręt ten może przechwytywać dane telekomunikacyjne czy sygnały radarów i sonarów marynarki wojennej USA - dodał inny urzędnik USA.

  Jednostka jest też uzbrojona w rakietowe pociski przeciwlotnicze.

  - Nie jest to wielki problem, ale mamy go na oku - powiedziało jedno ze źródeł.

  W przeszłości rosyjskie okręty rozpoznawcze pływały u wybrzeży Kings Bay w stanie Georgia, gdzie mieści się atlantycka baza amerykańskich okrętów podwodnych z napędem jądrowym. Inny rosyjski okręt zwiadowczy widziano w tych rejonach we wrześniu 2015 roku.

  Według Fox News obecnie cztery amerykańskie okręty wojenne biorą udział w rutynowych ćwiczeniach na Oceanie Atlantyckim w pobliżu Norfolk, ale żaden nie dostał zadania śledzenia rosyjskiego okrętu zwiadowczego. W pobliżu nie ma żadnego lotniskowca amerykańskiej marynarki wojennej.

  Okręt Wiktor Leonow wszedł do służby w 1988 roku; został zbudowany na zamówienie ZSRR w Stoczni Północnej w Gdańsku.

  Źródło:

  Dodaj komentarz

  Kod antyspamowy
  Odśwież

  Uwaga! Dodając komentarz akceptujesz jednocześnie regulamin komentarzy Portalu Morskiego.

  PortalMorski.pl to profesjonalny, branżowy serwis internetowy ściśle związany z polską i światową gospodarką morską. Śledź wiadomości z kraju i ze świata. Zarejestruj się i szukaj z nami pracy na morzu i lądzie. Newsy, agencje crewingowe, ruch statków, pogoda, informacje o portach – to wszystko znajdziesz na PortalMorski.pl

  Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...

  facebook