Bezpieczeństwo

Dzisiaj, w piątek, 15 maja o godzinie 08:00, korweta ORP „Kaszub” powróciła do Portu Wojennego w Gdyni, po zakończonych manewrach pod kryptonimem „Dynamic Mongoose 2015”, które odbywały się na wodach Morza Północnego.

Głównym celem manewrów Sojuszu Północnoatlantyckiego pod kryptonimem „Dynamic Mongoose 2015” było doskonalenie procedur współpracy podczas wykrywania, śledzenia i niszczenia okrętów podwodnych. Zadania te jednostki realizowały samodzielnie, jak i w składzie zespołu oraz przy współpracy ze śmigłowcami i samolotami. W ramach manewrów doskonaliły także elementy osłony konwojów morskich w sytuacjach zagrożeń ze strony okrętów podwodnych oraz reagowanie wobec zagrożeń terrorystycznych na akwenach o szczególnym znaczeniu dla bezpieczeństwa żeglugi. W tym roku do udziału w manewrach polska Marynarka Wojenna wydzieliła korwetę zwalczania okrętów podwodnych ORP Kaszub.

W tegorocznych międzynarodowych ćwiczeniach pod kryptonimem „Dynamic Mongoose 2015” udział wzięły jednostki z 10 państw noszących bandery: Francji, Hiszpanii, Kanady, Niemiec, Norwegii, Stanów Zjednoczonych, Szwecji, Turcji, Wielkiej Brytanii i Polski. Oprócz ORP Kaszub na wodach Morza Północnego operowło 13 okrętów nawodnych (łącznie 10 jednostek ZOP i 4 zaopatrzeniowe) oraz okręty podwodne: 3 konwencjonalne (Niemcy, Norwegia, Szwecja) i jeden o napędzie atomowym (USS Seawolf  z US Navy). 

W zeszłym roku w manewrach „Dynamic Mongoose 2014” polską Marynarkę Wojenną reprezentowała fregata rakietowa ORP Gen. T. Kościuszko wraz z zaokrętowanym śmigłowcem SH-2G, a w roku 2012 komponent lotnictwa morskiego składający się z 3 śmigłowców ZOP Mi-14PŁ.

„Dynamic Mongoose” to manewry morskie państw członkowskich NATO przygotowane i realizowane ściśle według procedur obowiązujących podczas działań sojuszniczych. Ich głównym celem jest doskonalenie poziomu wyszkolenia sił sojuszu w aspekcie prowadzenia jednych z trudniejszych operacji na morskim teatrze działań - operacji zwalczania okrętów podwodnych (ZOP). Siły zdolne do prowadzenia skutecznego poszukiwania, śledzenia i niszczenia okrętów podwodnych mają kluczowe znaczenie dla utrzymania bezpieczeństwa morskich szlaków komunikacyjnych w sytuacjach kryzysowych, ponieważ okręt podwodny to jeden z najefektywniejszych środków bojowych na morzu. Zapewnia skrytość działania i może być wykorzystany do szerokiego spektrum zadań: rozpoznania, operacji uderzeniowych oraz przerywania i tworzenia blokad. Autonomiczność i nieograniczona dzielność umożliwia jego wykorzystanie w dużej odległości od macierzystych baz. Jeden okręt podwodny może skutecznie sparaliżować funkcjonowanie dużego portu lub zaangażować do działań znaczne siły okrętowe i lotnicze. 

rel (3FO)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9877 4.0683
EUR 4.2675 4.3537
CHF 4.3848 4.4734
GBP 4.9599 5.0601

Newsletter