Bezpieczeństwo

W czwartek, 30 października, niszczyciel min ORP Mewa zdał egzamin dopuszczający do służby pod flagą NATO.

Komisja z Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych i Centrum Operacji Morskich - Dowództwa Komponentu Morskiego dopuściła okręt do służby w Siłach Odpowiedzi NATO w 2015 roku.

Egzamin dopuszczający do służby w składzie natowskich Sił Odpowiedzi (NRF - NATO Reaction Forces) składa się z wielu elementów, od przygotowania odpowiedniej dokumentacji po sprawdzian współdziałania okrętu z innymi jednostkami na morzu. W trakcie dwudniowego egzaminu załoga ORP Mewa poddana została sprawdzeniu wszystkich procedur koniecznych do sprostania wymaganiom NATO, pod którego flagą okręt będzie służył w 2015 roku.

Specjalnie powołana komisja z Dowództwa Operacyjnego RSZ i COM-DKM oceniała wyszkolenie członków załogi i ich współdziałanie zarówno w trakcie pobytu okrętu w porcie jak i podczas rzeczywistych zadań realizowanych na morzu. Oprócz walki z pożarami, przebiciami kadłuba i przygotowywaniem rannych do transportu lotniczego, załoga musiała udowodnić, że jest w stanie prowadzić między innymi skomplikowane operacje przeciwminowe na rzecz sił własnych. W trakcie egzaminu ORP Mewa współpracował z trałowcem ORP Wigry i śmigłowcem Mi-14PŁ/R z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.

Komisja oceniała także możliwości techniczne ORP Mewa do współpracy z innymi okrętami w zespole, jak np. uzupełnianie zapasów paliwa, wody i żywności, ale także czy okręt spełnia surowe normy ochrony środowiska zgodnie z konwencją o zapobieganiu zanieczyszczeniom morza - MARPOL 73/78.

ORP Mewa wejdzie w skład sił NRF już 1 stycznia 2015 roku. Przez cały rok pozostawać będzie w kilkudziesięciogodzinnej gotowości do wyjścia na morze i realizacji zadań przydzielonych przez dowództwo NATO w dowolnym rejonie świata. Ponadto z końcem lutego okręt po raz czwarty wejdzie w skład Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1). Od 2002 roku polskie okręty przeciwminowe łącznie jedenaście razy wchodziły w skład tego elitarnego Zespołu zwanego „Tarczą Przeciwminową” dla Europy północnej.

W 2002 roku to właśnie ORP Mewa otwierała nową kartę polskiej obecności w strukturach międzynarodowych podnosząc jako pierwszy okręt flagę NATO. Do tego czasu polskie okręty wielokrotnie brały udział we wspólnych ćwiczeniach z siłami NATO, ale nigdy nie wchodziły w skład tych elitarnych sił na zasadzie pełnoprawnego uczestnika działań. Obecnie w składzie zespołu operuje bliźniaczy niszczyciel min ORP Flaming.

Polskie doświadczenia w działaniach przeciwminowych zaowocowały przekazaniem pod polskie dowództwo całego Zespołu w latach 2010 i 2013. W tym czasie dowodzenie powierzone zostało polskiemu oficerowi i sztabowi złożonemu niemal wyłącznie z przedstawicieli Marynarki Wojennej RP. Polskie okręty przeciwminowe biorą ponadto udział w licznych operacjach przeciwminowych i ćwiczeniach na Bałtyku, jak chociażby Open Spirit, BALTOPS Czy Northern Coasts.

Niszczyciel min ORP Mewa wchodzi w skład 13. Dywizjonu Trałowców należącego do 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Jego wyjątkowość polega na tym, że łączy w sobie cechy trałowca i jednocześnie niszczyciela min. Wyposażony jest w trały kontaktowe i niekontaktowe, stacje hydroakustyczne, zdalnie sterowany pojazd podwodny, a także zestaw artyleryjsko-rakietowy. Dotychczas okręt wchodził w skład SNMCMG1 trzykrotnie: w latach 2002, 2005 i 2010. Okrętem dowodzi kpt. mar. Michał Dziugan.

Źródło: Centrum Operacji Morskich - Dowództwo Komponentu Morskiego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9517 4.0315
EUR 4.2733 4.3597
CHF 4.3648 4.453
GBP 4.9875 5.0883

Newsletter