Bezpieczeństwo

W piątek, 5 września, Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej im. wiceadmirała Józefa Unruga w Ustce obchodziło jubileusz 95-lecia swojego istnienia, a Szkoła Podoficerska swoje 10-lecie.

Główne uroczystości odbyły się przed kapitanatem portu w Ustce. Dowódcę COM-KM reprezentował Szef Oddziału Operacyjnego kmdr Krzysztof Maćkowiak.

Zaproszeni goście uczestniczyli w uroczystym apelu, który odbył się zaraz po mszy polowej celebrowanej z pokładu okrętu ORP Gardno. Wzięli również udział w koncercie Orkiestry Reprezentacyjnej MW połączonym z musztrą paradną Kompanii Reprezentacyjnej MW i występem zespołu Klubu MW „Riwiera”. Jubileuszowe obchody rozpoczęły się apelem połączonym z inauguracją szkolenia nowej grupy elewów służby przygotowawczej do NSR. W czwartek, 4 września, dla uczniów i wszystkich mieszkańców regionu słupskiego jednostka otworzyła bramy koszar. Odwiedzający centrum mieli możliwość zapoznania się z jego bazą szkoleniową, w tym z najnowszymi symulatorami i urządzeniami szkolno-treningowymi.

Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej im. wiceadmirała Józefa UNRUGA wspólnie ze Szkołą Podoficerską Marynarki Wojennej w Ustce przygotowują podoficerów i marynarzy zawodowych do służby na okrętach oraz w jednostkach brzegowych Marynarki Wojennej oraz elewów służby przygotowawczej do NSR. Od tego roku usteckiemu centrum podlega również Ośrodek Szkolenia Nurków i Płetwonurków WP w Gdyni. CSMW jako największy ośrodek szkolenia w Marynarce Wojennej podlega bezpośrednio Dowódcy Generalnemu RSZ. Centrum szkoli żołnierzy w około 50 specjalnościach wojskowych zarówno dla potrzeb Marynarki Wojennej, jak i innych rodzajów Sił Zbrojnych. CSMW dysponuje nowoczesną bazą dydaktyczną, na którą składa się: prawie 40 trenażerów i symulatorów wykorzystujących najnowsze technologie informatyczne, obiekty szkolenia ogólnowojskowego (place ćwiczeń, strzelnice, obiekty sportowe), gabinety specjalistyczne i laboratoria oraz baza poligonowa do szkolenia specjalistycznego (zespół poligonów obrony przeciwawaryjnej okrętu (OPA), ośrodek obrony przed bronią masowego rażenia (OPBMAR) z placem szkolenia napalmowego, komora dymowa i rozgorzeniowa. Obecnie trwają przygotowania do oddania najnowszego nabytku systemu szkolno-treningowego broni strzeleckiej „Snieżnik”.

Ustecki ośrodek prowadzi zintegrowane szkolenia załóg okrętowych i dywizjonów w zakresie szkolenia strzeleckiego, szkolenia z obrony przeciwawaryjnej okrętu (OPA), indywidualnych technik ratunkowych (ITR) i przeciwpożarowych. Jest organizatorem kursów doskonalących i szkoleń specjalistycznych dla kadry jednostek wojskowych MW. Dwukrotnie, w 1998 i 2008 roku, było wyróżnione Znakiem Honorowym Sił Zbrojnych, najwyższą formą wyrażenia uznania jednostki wojskowej za działalność służbową.

Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej im. wiceadmirała Józefa Unruga w Ustce, jako główny ośrodek szkolenia młodszych specjalistów w Marynarce Wojennej, dziedziczy całość tradycji szkolenia załóg okrętowych II Rzeczypospolitej. 95 lat temu, 3 września 1919 roku został zainaugurowany pierwszy kurs szkolenia specjalistów morskich w Szkole Marynarzy w Modlinie. Fakt ten zapoczątkował szereg działań, które dały podstawy do dynamicznego rozwoju morskiego szkolnictwa w latach dwudziestych i trzydziestych. W 1935 roku powołano do życia Centrum Wyszkolenia Specjalistów Floty (CWSF) w Gdyni, w którym skoncentrowano szkolenie specjalistów morskich. Już niebawem okazało się, że szkolenie marynarzy było bardzo efektywne, co udowodniła bohaterska postawa marynarzy w tragicznych dziejach września 1939 r. i w kampaniach morskich II wojny światowej. Po zajęciu Polski przez Niemców, szkolenie odbywało się na terenie Francji i Wielkiej Brytanii. W 1944 roku utworzono na terenie Polski 1 Samodzielny Morski Batalion Zapasowy. Po zmianach organizacyjnych, batalion został rozformowany. W zamian utworzono Szkołę Specjalistów Morskich oraz Kadrę Marynarki Wojennej (ośrodek odpowiadający za szkolenie podstawowe), które zostały przeniesione w 1947 roku z Gdańska do poniemieckich koszar w Ustce. 7 lat później został utworzony Ośrodek Szkolenia Specjalistów Morskich, który w 1963 roku przyjął nazwę Centrum Szkolenia Specjalistów Marynarki Wojennej. W historii morskiego szkolnictwa specjalistycznego swoje szczególne miejsce zapisali m.in. kontradmirał Włodzimierz Steyer – komendant Centrum Wyszkolenia Specjalistów Floty w latach trzydziestych, późniejszy dowódca Rejonu Umocnionego Hel w czasie kampanii wrześniowej, a po wojnie Dowódca Marynarki Wojennej, czy kmdr por. Franciszek Dąbrowski – Komendant Kadry Marynarki Wojennej po wojnie, a wcześniej legendarny zastępca dowódcy Składnicy Tranzytowej na Westerplatte we wrześniu 1939 roku.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9359 4.0155
EUR 4.267 4.3532
CHF 4.3583 4.4463
GBP 4.9726 5.073

Newsletter