Inne

Z inicjatywy organizacji ekologicznej WWF Polska oraz Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska odbyły się pierwsze warsztaty poświęcone odpadom morskim i ich wpływowi na środowisko Bałtyku. Są już dostępne rezultaty tego spotkania. Uczestnicy zgodzili się, aby WWF Polska, wspólnie z Akademią Morską w Szczecinie, zainicjował powstanie specjalnej grupy roboczej składającej się z ekspertów, którzy wesprą działania na rzecz wypracowania metod przeciwdziałania negatywnemu wpływowi odpadów morskich na środowisko.

- Do grupy zostaną zaproszeni przedstawiciele wszystkich resortów i instytucji odpowiedzialnych za zarządzanie Bałtykiem, których decyzje mają wpływ na stan środowiska Bałtyku – wyjaśnia Piotr Prędki z WWF Polska. – Są wśród nich przedstawiciele resortu środowiska i jednostek mu podległych, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. Szczególnie ważną rolę w tym procesie pełni Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej, który jest odpowiedzialny za koordynacje prac nad opracowaniem Krajowego Programu Ochrony Wód Morskich.

Poza pracami nad Krajowym Programem Ochrony Wód Morskich ważne są także działania praktyczne, podejmowane już teraz. WWF Polska zadeklarował gotowość włączenia wolontariuszy Błękitnego Patrolu w monitorowanie i ewentualne czyszczenie linii brzegowej. W działania powinni również zostać zaangażowani rybacy. Rozwiązaniem mogłoby być wdrożenie modelu szwedzkiego, w którym osoby zajmujące się rybołówstwem zbierałyby odpady w specjalne worki i mogłyby je zdawać nieodpłatnie do portów.

- Pamiętajmy, że wiele zależy od nas – dodaje Prędki. – Szczególnie teraz, w okresie letnim, kiedy wiele osób wypoczywa nad morzem, najłatwiej przekonać się o skali problemu odpadów. Wyrzucane nie tylko bezpośrednio do Bałtyku, ale też do rzek położonych w jego zlewisku, stanowią problem, za który powinien się czuć odpowiedzialny każdy z nas. W innym wypadku, coraz częściej będziemy widywać odpady na plaży.

WWF Poland

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9517 4.0315
EUR 4.2733 4.3597
CHF 4.3648 4.453
GBP 4.9875 5.0883

Newsletter