Inne

Wstęp

Rok 2014 dla marynarzy zatrudnionych na pokładzie statków eksploatowanych w komunikacji międzynarodowej przez podmioty z faktycznymi zarządami w Singapurze jest bezpieczny podatkowo przez wzgląd na fakt, iż do tych marynarzy znajdzie zastosowanie metoda wyłączenia z progresją skutkująca brakiem obowiązku podatkowego w Polsce i brakiem obowiązku złożenia PIT w Polsce o ile marynarz nie osiągnie równolegle dochodu w Polsce bądź dochodu podlegającego w Polsce opodatkowaniu. 

Tak korzystna sytuacja podatkowa dla polskich marynarzy w ww. modelu zatrudnienia utrzymywała się również w latach wcześniejszych. Niestety, jak już wskazywano we wcześniejszych artykułach, w dniu 04 listopada 2012 r. pomiędzy Rzeczpospolitą Polską, a Singapurem została zawarta nowa umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania zmieniająca sytuację podatkową marynarzy.

Ratyfikacja omawianej umowy międzynarodowej nastąpiła w dniu 06 lutego 2014, tak więc przepisy zawarte w tej umowie znajdą zastosowanie w stosunku do polskich marynarzy od 01 stycznia 2015 r.

Co się zmieni dla polskich marynarzy w 2015 roku?

Nowa umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z Singapurem stanowi, że wynagrodzenie uzyskiwane z pracy najemnej na pokładzie statku eksploatowanego w komunikacji międzynarodowej przez przedsiębiorstwo umawiającego się państwa podlega opodatkowaniu tylko w tym państwie. Jednakże jeżeli takie wynagrodzenie jest uzyskiwane przez osobę mającą miejsce zamieszkania w drugim umawiającym się państwie, wówczas może ono także być opodatkowane w drugim państwie.

Natomiast w myśl art. 22 ust 1a jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę Polsce osiąga dochód, który zgodnie z postanowieniami niniejszej umowy może być opodatkowany w Singapurze, Polska zezwoli na odliczenie od podatku od dochodu tej osoby kwoty równej podatkowi zapłaconemu w Singapurze. Jednakże, takie odliczenie nie może przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która przypada na dochód  lub zyski uzyskane w Singapurze. Korzystna dla marynarzy metoda zwolnienia została zastąpiona znacznie mniej korzystną metodą proporcjonalnego odliczenia.

Zgodnie z projektem ustawy ratyfikującej omawianą umowę (druk 1291) wprowadzono zastosowanie metody zaliczenia proporcjonalnego dla wszystkich kategorii dochodów. Metoda proporcjonalnego zaliczenia polega na tym, że podatek zapłacony od dochodu osiągniętego za granicą jest zaliczany na poczet podatku należnego w kraju rezydencji podatkowej, obliczonego od całości dochodów w takiej proporcji, w jakiej dochód ze źródeł zagranicznych pozostaje w stosunku do całości dochodu podatnika. Ustalenie wysokości podatku w takim przypadku składa się z trzech etapów. Na początku zsumowaniu podlegają dochody osiągnięte przez podatnika ze źródeł przychodów położonych na terytorium Polski z dochodami ze źródeł przychodów położonych poza terytorium Polski. Następnie od sumy tak obliczonych dochodów oblicza się podatek dochodowy według skali określonej w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. W trzecim etapie od wyżej obliczonego podatku odejmuje się kwotę podatku równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu w obcym państwie. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć części podatku, która proporcjonalnie przypada na dochody osiągnięte ze źródeł położonych poza terytorium Polski w stosunku do wszystkich opodatkowanych dochodów podatnika. Zmiana metody wynika z szeregu rozwiązań funkcjonujących w prawie wewnętrznym Singapuru, mogących stanowić podstawę do uchylania się od opodatkowania przez polskich rezydentów. Metoda odliczenia proporcjonalnego gwarantuje pełniejszą kontrolę nad dochodami polskich podatników osiągniętymi za granicą, a jednocześnie w pełni usuwa podwójne opodatkowanie dochodów.

Zaliczki

Powyższe rodzi obowiązek obliczania oraz wpłacania do Urzędu Skarbowego właściwego przez miejsce zamieszkania podatnika zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych obliczany od wynagrodzenia uzyskanego przez marynarza po najniższej stawce (tj. 18%) po odliczeniu kosztów uzyskania przychodu, należnych diet, składek na ZUS, płatnych do 20 każdego kolejnego miesiąca po miesiącu, w którym podatnik otrzymał dochód, chyba że marynarz skorzysta z możliwości złożenia wniosku o ograniczenie poboru zaliczek i uzyska w tym zakresie pozytywną decyzję ograniczającą pobór zaliczek w danym roku podatkowym do zera.

Ulga abolicyjna

W odniesieniu do dochodów uzyskiwanych w roku 2015 przez polskich marynarzy od singapurskich armatorów znajdzie zastosowanie art. 27g ustawy o PIT przewidujący ulgę abolicyjną co umożliwi obniżenie podatku o kwotę będącą różnicą pomiędzy podatkiem wyliczonym przy zastosowaniu metody proporcjonalnego odliczenia a podatkiem wyliczonym przy zastosowaniu metody wyłączenia z progresją. Finalnie nie będzie podatku do zapłaty ani w Polsce ani w Singapurze o ile marynarz nie osiągnie dochodu w Polsce, jednakże będzie trzeba albo wpłacać zaliczki na podatek oraz złożyć zeznanie podatkowe za dany rok, co zamrożeniem środków finansowych przez ponad roku, bowiem od każdego przelewu otrzymanego od pracodawcy należy uiścić zaliczkę na podatek rzędu 18% (po obniżeniu jej o przysługujące odliczenia), natomiast zwrot pieniędzy może nastąpić po złożeniu zeznania podatkowego (do 30 kwietnia następnego roku) albo złożyć wniosek o ograniczenie poboru zaliczek wraz ze stosownymi dokumentami.

Wniosek o ograniczenie poboru zaliczek

Na mocy art. 22 par. 2a Ordynacji podatkowej istnieje możliwość złożenia wniosku o ograniczenie poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Wniosek ten pozwala marynarzom na niewpłacanie zaliczek na podatek, a jedynie zobowiązuje ich do prawidłowego rozliczenia zeznania podatkowego za dany rok tj. w przypadku Singapuru za rok 2015 roku do 30 kwietnia 2016 roku. Sytuacja podatkowa polskich marynarzy zatrudnionych na statkach eksploatowanych przez podmioty z Singapuru od 01.01.2015 r. będzie analogiczna do sytuacji polskich marynarzy zatrudnionych u norweskich armatorów w roku 2014 (statki NIS, inne zagraniczne bandery). W przypadku tych wniosków organy podatkowe w Polsce dopiero po kilku miesiącach przyjęły w miarę jednolite stanowisko w kwestii ograniczania poboru zaliczek, co również może mieć miejsce w przypadku Singapuru, gdyż pomimo tożsamych zasad ograniczania poboru zaliczek organy podatkowe próbują inaczej interpretować przepisy podatkowe np. względem Arabii Saudyjskiej lub Guernsey. Co więcej uwagi wymaga fakt, iż w wyniku złożenia ww. wniosku organy podatkowe m.in. US w Wejherowie, I US w Gdyni, I US w Szczecinie wszczęły postępowania wyjaśniające względem marynarzy za lata wcześniejsze. Polscy marynarze składający wnioski do właściwych dla siebie US powinni mieć ten fakt na uwadze. Rekomenduje się weryfikację sytuacji podatkowej marynarza planującego złożyć wniosek o ograniczenie poboru zaliczek w latach wcześniejszych przed złożeniem ww. wniosku w celu uprządkowania jego sytuacji podatkowej i uniknięcia ewentualnych ryzyk podatkowych w Polsce.

Cel nowej umowy z Singapurem

Zasadniczą przesłanką ww. nowej umowy jest wzmocnienie współpracy między Polską i Singapurem w celu ograniczenia unikania opodatkowania i tym samym ograniczenia skali nadużyć podatkowych. Umowa dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatku dochodowego od osób fizycznych uczestniczących w dwustronnych stosunkach polsko-singapurskich a przepisy nowej umowy odnosić się będą także do organów polskiej administracji podatkowej stosujących postanowienia przedmiotowej umowy.

Jak już wskazano w stosunku do wszystkich kategorii dochodów, których dotyczy umowa, stosowana będzie metoda zaliczenia proporcjonalnego. Zmiana metody naliczania podatków, w stosunku do poprzednio obowiązującej metody wyłączenia z progresją, wynika z rozwiązań stosowanych w Singapurze, które mogłyby być podstawą do uchylania się od opodatkowania polskich rezydentów. Metoda odliczenia proporcjonalnego gwarantuje pełniejszą kontrolę nad dochodami uzyskanymi za granicą przez polskich podatników i usuwa podwójne opodatkowanie dochodów.

Wymiana informacji

Co więcej, należy wskazać, że nowa umowa zawiera rozszerzone przepisy regulujące wymianę informacji podatkowych, zbieżne ze wspomnianą Modelową Konwencją OECD, tj. pełną klauzulę wymiany informacji, co jest zbieżne z polityką zarówno Ministerstwa Finansów jak i OECD. W nowej umowie w art. 25 rozszerzono brzmienie art. 27 obecnie obowiązującej Umowy o postanowienia zbieżne z treścią art. 26 ust. 4 i 5 Modelowej Konwencji OECD, tj. zamieszczenie w nowej umowie tzw. pełnej klauzuli wymiany informacji zbieżne jest z polityką Ministerstwa Finansów oraz OECD w zakresie wymiany informacji. Przedmiotowe postanowienia stanowią, iż jeżeli Umawiające się Państwo występuje o informację zgodnie z niniejszym artykułem, drugie Umawiające się Państwo użyje środków służących zbieraniu informacji, nawet jeżeli to drugie państwo nie potrzebuje tej informacji dla własnych celów podatkowych. Wymóg, o którym mowa w zdaniu poprzednim podlega ograniczeniom, o których mowa w ust. 3 art. 25 nowej Umowy, lecz w żadnym przypadku takie ograniczenia nie mogą być rozumiane jako zezwalające Umawiającemu się Państwu na odmowę dostarczenia informacji jedynie dlatego, że nie ma ono wewnętrznego interesu w odniesieniu do takiej informacji. Przez wzgląd na powyższy zapis polskie organy podatkowe będą miały znacznie ułatwione zadanie jeśli chodzi o poszukiwanie nieujawnionych przez polskich podatników źródeł dochodów w Singapurze.

Podsumowanie

Reasumując, na kanwie powyższych rozważań należy wskazać, że w przypadku wykonywania pracy najemnej na statkach eksploatowanych w komunikacji międzynarodowej przez przedsiębiorstwo z faktycznym zarządem w Singapurze od 01 stycznia 2015 roku, polski marynarz zobowiązany będzie zgłosić te dochody w polskim urzędzie skarbowym. Jednocześnie, na podstawie art. 27g ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnik ma prawo skorzystać z ulgi abolicyjnej. Skorzystanie z ulgi abolicyjnej jest możliwe dopiero w rocznym zeznaniu podatkowym (PIT-36), dlatego też polski marynarz może albo opłacać przez cały rok zaliczki albo złożyć wniosek o ograniczenie poboru zaliczek na PIT. 

Przez wzgląd na doświadczenia z przepisami dotyczącymi Norwegii w 2014 roku w kwestii ograniczenia poboru zaliczek i pomimo licznych komplikacji w pierwszej fazie stosowania tych przepisów uznać należy, iż złożenie wniosku o ograniczenie poboru zaliczek w przypadku dochodów z Singapuru w 2015 roku jest jak najbardziej zasadne.

 
 

http://www.kancelaria-gdynia.eu

Autor jest radcą prawnym w Kancelarii Radcy Prawnego Legal Consulting - Mateusz Romowicz.

+3 podatki
Nasz US jest "za krótki",żeby zająć się zgromadzonymi pieniędzmi i podatkami płaconymi w Andorra,Monaco,Cayman Is. itp.Marynarze i ich ciężko uciułane pieniądze to łatwy i pewny łup.
27 sierpień 2014 : 04:50 eu-geniusz | Zgłoś
+12 Najwieksi zlodzieje przy korycie!
POczekamy zobaczymy... jak mlode pokolenie marynarzy zacznie przenosic swoj interes zyciowy za granice a do kraju przyjezdzac tylko na Swieta do rodziny .. oczywiscie jak tylko czas na to pozwoli, pewnie srednio raz na 2-3 lata maksymalnie.

..przeciez rzadu to nie obchodzi bo oni robia wszystko na krotka mete.. zeby wziac teraz i wyprostowac budzet danej kadencji, nie to co bedzie za 5 10 15 lat.

Nie chcialem emogrowac, teraz juz chce i jeszcze troche posiedze w Polsce, poki mam dla kogo. Pozniej wyjezdzam i nie mam zamiaru wracac... jezeli bede placil podatki to przynajmniej cos z tego bede mial, a jeszcze lepeij jak dostane jego zwrot po 185 dniach poza granica kraju.. bez zbednej abolicji ktora ma na celu tylko wylonic wszystkich podatnikow, wyciagnac dane, a pozniej byc zlikwidowana... i to wlasnie bedzie ten moment kiedy marynarze albo przestana plywac i wyjada do pracy za granica na ladzie albo poprostu wyemigruja.. do Hiszpanii.. albo jeszcze dalej.

Bez wiekszych zmartwien.. Martwic sie beda na starosc Ci co zostana w tym rozkradzionym "niepodleglym" kraju.. jezeli jeszcze bedzie co zbierac po zgliszczach ktore zostawia po sobie rzadzacy nami od "upadku komuny"
27 sierpień 2014 : 08:51 30latek - 2Off | Zgłoś
+2 Ulga abolicyjna
Czy aby na pewno ta ulga przysluguje jesli nie zaplaciles za granica podatku?
Urzednicy twierdza inaczej- w tym kraju moze byc tak, ze za kilka lat zaczna cie wzywa w celu wyjasnienia i ukaraja...
27 sierpień 2014 : 15:49 dre | Zgłoś
+4 Ulga abolicyjna-podatek zagranicą
To nie ma znaczenia tylko musi być metoda odpowiednia. Przeczytaj sobie wcześniejsze artykuły mecenasa. Zresztą miałem te same wątpliwości po wizycie w US bo w Norwegii też nic nie płacę a jak poszedłem do p. Romowicza i złożył za mnie wniosek to się okazało że to czy zapłaciłem podatek czy nie w Norwegii w ogóle nie ma znaczenia przy uldze. Jak zwykle w skarbówce nie wiedzą co mówią i potem nie wiadomo co robić.
28 sierpień 2014 : 05:17 ulgaNorwegia | Zgłoś
+1 ''o ile marynarz nie osiągnie dochodu w Polsce''
''o ile marynarz nie osiągnie dochodu w Polsce''-pisze Autor.Otrzymałeś odszkodowanie z dobrowolnego ubezpieczenia,masz przychód.Dostałeś bezpośrednio od sprawcy 500 zł za''wgięty błotnik",masz przychód.Nadwyżka przychodów nad ich kosztami ,to dochód,który podlega opodatkowaniu,i co wtedy z marynarskimi podatkami?
29 sierpień 2014 : 07:20 eu-geniusz | Zgłoś
+2 w zębach
Czy Ty z każdym zwrotem ,darowizną czy znlezionym groszem latasz do US ?
23 styczeń 2015 : 15:52 wilhelm | Zgłoś
-6 GRATULACJE
A ja chwiałbym pogratulować Panu Romowiczowi. Tak cwanego lisa dawno nie widziałem. Panie Mateuszu za krótko było cicho w mediach na temat podatków? obroty pewnie spadły co? Czy wy nie widzicie, że wszystkie artykuły służą jedynie napędzeniu klientów kancelarii i namieszaniu Nam w głowie? zbierzcie wszystkie artykuły tego Pana i porównajcie.
Pozdrawiam i życzę szczęścia z Urzędami
24 styczeń 2015 : 09:01 Szym0n | Zgłoś
+3 Cwane to są teraz Urzędy
Ciekawe co zrobisz jak Cie wezwą ze skarbówki, bo mnie wezwali bo pracowałem w Norwegii i było nieciekawie i akurat Pan Mecenas mnie wybronił…najgorsze, że nikt nie daje informacji marynarzy o tym co się dzieje w przepisach i jak Cie wezwą to masz dopiero problem..dobrze że p. Romowicz pisze o tym bo przepisy są jakie są i to nie jego wina że jest to takie pokręcone. Czyli co lepiej chować głowę w piasek? Nie wiem czy wiesz ale jest akcja na marynarzy od kilku lat i z kim nie gadam to miał już jakieś problemy ze skarbówką.
28 styczeń 2015 : 09:55 Wezwany | Zgłoś
0 Wymeldowanie
Jedynym skutecznym sposobem jest wymeldowanie z Polski. Urzednik zabiera Dowod i pyta gdzie migrujesz. Podajesz wiec adres : Kraj-Wyspy Bahama , Miasto - Nassau , Ulica - Truro (nazwa statku) 5 (Nr kabiny). I niech ci ktos na ten adres wezwanie wysle.
07 październik 2020 : 12:59 Erik | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0323 4.1137
EUR 4.2919 4.3787
CHF 4.4221 4.5115
GBP 5.0245 5.1261

Newsletter