Inne

Podatki marynarskie: ulga abolicyjna dla Malezji i Brazylii. Malezja od 01.01.2015 roku

Wstęp

Ulga abolicyjna oraz możliwość złożenia wniosków o ograniczenie poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych przysługuje polskim marynarzom nie tylko w przypadku zatrudnienia u armatorów norweskich w kontekście przepisów obowiązujących od 01.01.2014 r. Marynarze posiadający rezydencję podatkową w Polsce, którzy pracują na statkach eksploatowanych w komunikacji międzynarodowej przez przedsiębiorstwa z faktycznymi zarządami w Malezji lub z faktycznymi zarządami w Brazylii także mają prawo skorzystać z prawa do ulgi abolicyjnej i złożyć wniosek o ograniczenie poboru zaliczek na podatek oraz uzyskać pozytywną decyzję w tym zakresie. W kontekście powyższych zatrudnienia przez armatorów z ww. państw bez znaczenia pozostaje fakt, czy dane państwo z Polską zawarło umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania czy nie. Należy zauważyć, iż marynarz, który chce skorzystać z ulgi abolicyjnej musi rozliczyć się polskimi organami podatkowymi do 30 kwietnia roku następującego po roku, w którym uzyskał dochody objęte ulgą abolicyjnę.

Malezja i Brazylia - ulga abolicyjna

W przypadku Malezji zastosowanie znajduje umowa między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Malezji o uniknięciu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, podpisana w Warszawie 16.09.1977 r., (Dz. U. 1979 r., Nr 10, poz. 62).

Zgodnie z art. 14 ust 3 „wynagrodzenia z tytułu pracy najemnej wykonywanej na pokładzie statku lub samolotu w komunikacji międzynarodowej mogą być opodatkowane w tym Umawiającym się Państwie, w którym znajduje się miejsce faktycznego zarządu przedsiębiorstwa”. W myśl art. 21 ust 2 „Jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce osiąga zyski, dochód lub przychody, które – zgodnie z postanowieniami niniejszej umowy – mogą być opodatkowane w Malezji, wtedy Polska pozwoli na potrącenie od polskiego podatku od zysków, dochodu lub przychodów (w zależności od konkretnego przypadku), należnego od tej osoby, kwoty równej podatkowi zapłaconemu w Malezji odpowiednio od tego zysku, dochodu lub przychodu. Jednakże, takie potrącenie nie może przekroczyć tej części podatku polskiego, która przypada proporcjonalnie na zysk, dochód lub przychód, który może być opodatkowany w Malezji”. W przypadku osiągania dochodu przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Polsce, której dochód może być opodatkowany w Malezji, to Polska zezwoli na odliczenie od podatku kwoty równej podatkowi zapłaconemu w drugim państwie (metoda proporcjonalnego odliczenia).

Z kolei w odniesieniu do Brazylii, Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z Brazylią, w związku z powyższym chcąc ustalić sytuację podatkową polskiego marynarza zatrudnionego u brazylijskiego armatora zastosowanie znajdują przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: updof). Dochody osiągnięte z pracy najemnej wykonywanej na pokładzie statku eksploatowanego w komunikacji międzynarodowej przez przedsiębiorstwo z siedzibą i faktycznym zarządem w Brazylii podlegają w Polsce opodatkowaniu, przy czym do obliczenia podatku należnego za dany rok będzie w tym przypadku miała zastosowanie tzw. metoda proporcjonalnego zaliczenia (odliczenia podatku zapłaconego za granicą). Zgodnie z treścią art. 27 ust. 9 ww. ustawy, jeżeli podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1, osiąga również dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania nie stanowi o zastosowaniu metody określonej w ust. 8, lub z państwem, w którym dochody są osiągane, Rzeczpospolita Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, dochody te łączy się z dochodami ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W tym przypadku od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu w obcym państwie. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w państwie obcym.

W przypadku podatnika, o którym mowa w art. 3 ust. 1, uzyskującego wyłącznie dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, które nie są zwolnione od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub z państwem, w którym dochody są osiągane, Rzeczpospolita Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, zasady określone w ust. 9 stosuje się odpowiednio (art. 27 ust. 9a ww. ustawy).

Zgodnie z powyższym, zarówno w przypadku Malezji jak i Brazylii zastosowanie znajduje metoda proporcjonalnego odliczenia, w tym wszystkie instrumenty przysługujące podatnikom w związku z zastosowaniem tej metody, a więc także tzw. ulga abolicyjna przewidziana w art. 27g updof.

Nowa umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania pomiędzy Polską, a Malezją – kiedy zacznie obowiązywać i jakie będą tego skutki podatkowe dla polskich marynarzy?

Nowa umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej, a Rządem Malezji w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu wprowadzi zasadę zgodnie, z którą wynagrodzenie uzyskane w związku z wykonywaniem pracy najemnej, przez osobę mającą miejsce zamieszkania w umawiającym się państwie na pokładzie statku morskiego, eksploatowanego w transporcie międzynarodowym, podlega opodatkowaniu wyłącznie w tym państwie (wyłączne opodatkowanie dochodów przez wzgląd na miejsce zamieszkania marynarza).
Niestety przez wzgląd na wyżej opisane zmiany w prawie, od daty, gdy nowa umowa z Malezją zacznie obowiązywać, polski marynarz uzyskujący dochody z ww. źródeł nie będzie mógł skorzystać z ulgi abolicyjnej w Polsce, tak jak dotychczas.
Podkreślenia wymaga fakt, iż Sejm RP uchwalił dnia 7 lutego 2014 r ustawę ratyfikującą ww. nową umowę z Malezją, a Prezydent RP podpisał tę ustawę 27 marca br. Wskazana powyżej ustawa ratyfikacyjna wchodzi w życie 22 kwietnia 2014 r., zaś nowa umowa z Malezją zacznie najprawdopodobniej obowiązywać od 01.01.2015 roku.
W efekcie obowiązywania nowej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, którą Polska zawarła z Malezją, państwo to będzie trzeba zaliczać do grupy tych państw, które nie będą atrakcyjne podatkowo dla polskich marynarzy chcących wykonywać pracę najemną na statkach u armatorów zagranicznych usytuowanych w wyżej wymienionych państwach.

Podsumowanie

Możliwość skorzystania z ulgi abolicyjnej nie została uzależniona od tego, czy ww. dochody osiągnięte za granicą zostały opodatkowane w państwie źródła, tj. w państwie, w którym podatnik je uzyskuje. Nie ma też znaczenia, czy Polska zawarła czy nie zawarła z tym państwem umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Najważniejsze jest to, czy dochody zagraniczne podlegają opodatkowaniu w Polsce przy zastosowaniu metody odliczenia proporcjonalnego. Metoda ta ma również zastosowanie w przypadku, gdy z danym państwem Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Odliczenia tego nie stosuje się, gdy określone dochody uzyskane zostały w krajach na terytorium wymienionych w rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie określenia krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych, tzw. raje podatkowe lub gdy dochodzi do wyłącznego opodatkowania dochodów na terytorium Polski przez wzgląd na miejsce zamieszkania marynarza np. w przypadku Holandii, Kanady od 01.01.2014 roku, Malezji najprawdopodobniej od 01.01.2015 roku.

Uwagi wymaga również fakt, iż na dzień dzisiejszy polskie organy podatkowe w odniesieniu do polskich marynarzy zatrudnionych u armatorów z faktycznymi zarządami w Malezji lub w Brazylii wydają pozytywne decyzje w sprawie ograniczenia poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych za dany rok podatkowy.

 
 

http://www.kancelaria-gdynia.eu

Autor jest radcą prawnym w Kancelarii Radcy Prawnego Legal Consulting - Mateusz Romowicz.

+1 USA
A co z USA w 2015?
14 sierpień 2014 : 11:41 USA | Zgłoś
0 Ryzyko
Czy taka interpretacja nie jest ryzykowna?
Większość biur zajmujących się tego typu rozliczeniami, jak również oficjalne infolinie podatkowe Ministerstwa Finansów podają, iż aby skorzystać z tej ulgi trzeba m.in.
- ZAPŁACIĆ PODATEK ZA GRANICĄ (!)
- zastosowanie metody odliczenia proporcjonalnego (wynikające z umowy lub brak umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania skutkujący taką metodą opodatkowania z wyłączeniem rajów podatkowych)
Dokument można do US złożyć, ale czy koncepcję p. Romowicza da się obronić w razie kontroli???
16 sierpień 2014 : 11:18 Przestraszony | Zgłoś
+1 jak sie miewa ratyfikacja nowe umow z USA? kiedy?
Podatki a USA
18 sierpień 2014 : 15:03 Maciola | Zgłoś
+1 Brazylia
Mi p.Mateusz załatwił sprawę z Brazylią w urzędzie finansowym i dostałem ulgę, a nie płacę tam podatku. To o czym piszesz chyba nie ma znaczenia tylko trzeba to dobrze załatwić jak składasz dokumenty do urzędu.
28 sierpień 2014 : 05:22 Brazylia | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0323 4.1137
EUR 4.2919 4.3787
CHF 4.4221 4.5115
GBP 5.0245 5.1261

Newsletter