Inne

Studia na nowym, międzyuczelnianym kierunku Technologie Kosmiczne i Satelitarne, organizowanym przez Politechnikę Gdańską, Akademię Morską w Gdyni oraz Akademię Marynarki Wojennej w Gdyni, rozpoczęły się od uroczystości inauguracyjnej, która miała miejsce w Auli PG 21 lutego. Udział w niej wzięli przedstawiciele władz wszystkich trzech uczelni i Polskiej Agencji Kosmicznej oraz politycy, posłowie, włodarze miast, przedsiębiorcy i studenci.

Uroczystości przewodniczył prof. Edmund Wittbrodt z Wydziału Mechanicznego, były minister edukacji, który wraz z prof. Andrzejem Stepnowskim z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki podjął inicjatywę utworzenia kierunku TKiS. W pierwszej kolejności oddał on głos rektorowi Politechniki Gdańskiej, prof. Jackowi Namieśnikowi.

- Region pomorski ma szansę stać się jednym z liderów rozwoju krajowego programu kosmicznego. Poszerzenie oferty kształcenia o Technologie Kosmiczne i Satelitarne wychodzi naprzeciw wzrostowi zapotrzebowania na specjalistów w tej elitarnej i wysoce specjalistycznej dziedzinie - podkreślił rektor.

Słowa profesora Namieśnika rozwinęli rektor Akademii Morskiej w Gdyni prof. Janusz Zarębski oraz rektor-komendant Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni kmdr prof. Tomasz Szubrycht, opisując specjalizacje, w ramach których kształcić się będą studenci nowego kierunku.

- Macie możliwość korzystania z najlepszych elementów naszych trzech uczelni. Do waszej dyspozycji będą najlepsze laboratoria i specjalistyczne symulatory, pozwalające zdobyć wiedzę, której inni nie mają jak posiąść - przekonywał kmdr prof. Szubrycht zwracając się do studentów.

Następnie głos zabrała Katarzyna Króżel, studentka Texas A&M University, która aby uczestniczyć w zajęciach prowadzonych na nowym kierunku przyjechała aż ze Stanów Zjednoczonych. Do słuchaczy zwrócił się również p.o. prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej płk. Piotr Suszyński.

- Polskie przedsiębiorstwa i placówki naukowo-badawcze od wielu lat prowadzą działania związane z eksplorowaniem kosmosu. Z roku na rok wzrastają ambicje i nakłady finansowe na ten obszar, do tej pory natomiast nie wzrastała liczba ludzi wykształconych w tym zakresie - zauważył pułkownik.

Poseł na Sejm RP Jan Kilian zwrócił uwagę na innowacyjność nowego kierunku, która jest jednym z priorytetów obecnej władzy.

- Na Pomorzu jest około 20 firm zajmujących się problematyką kosmiczną, dlatego utworzenie nowego kierunku przez trzy uczelnie to niezwykle trafna inicjatywa, doskonale wpisująca się w politykę gospodarczą rządu - powiedział.

Do zgromadzonych przemówili również Wicemarszałek Województwa Pomorskiego Wiesław Byczkowski oraz zastępca Prezydenta Miasta Gdańska ds. Polityki Społecznej Piotr Kowalczuk. Ukoronowaniem uroczystości był wykład inauguracyjny pt. "Polska droga w kosmos" wygłoszony przez prof. Piotra Wolańskiego, przewodniczącego Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN, który przybliżył sylwetki Polaków zasłużonych w dziedzinie badań kosmosu oraz opisał rodzime inicjatywy związane z eksploracją wszechświata.

Szczegółowe informacje dotyczące studiów na kierunku Technologie Kosmiczne i Satelitarne znajdują się tutaj.

rel (Politechnika Gdańska)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9057 3.9847
EUR 4.2527 4.3387
CHF 4.4228 4.5122
GBP 4.9771 5.0777

Newsletter