Inne

Szczecińska firma nadal będzie przyjmowac studentów na praktyki, na statkach swojej floty.

W przyszłym tygodniu Akademia Morska zainauguruje nowy rok akademicki. Wśród nowych studentów znajdzie się wielu, którzy w kolejnych latach wybiorą statki PŻM jako miejsce dla swoich praktyk.

- Na rynku żeglugowym trwa kryzys i zdecydowana większość armatorów zrezygnowała z udostępniania na swoich statkach miejsc dla praktyk studentów uczelni wyższych - przyznaje Krzysztof Gogol z PŻM. - Wyjątkiem jest tu nasza firma, Polska Żegluga Morska.

PŻM od wielu lat chętnie oferuje praktyki dla studentów i zamierza to kontynuować, ponieważ zdaniem armatora, kadry oficerskie powinny dysponować odpowiednio wysoką jakością przygotowania do zawodu.

- Chcemy również, żeby jak największa część ze szkolonych praktykantów zatrudniała się następnie na naszych statkach - dodaje Gogol. - Dlatego oprócz udostępniania miejsc dla praktyk oferujemy także studentom uczelni morskich system stypendialny.

Praktyki studenckie na statkach konieczne są do zdobycia dyplomów oficerskich. Nie są to płatne staże i nie mają one formy zatrudnienia. W PŻM praktykanci otrzymują jednak wynagrodzenie w wysokości ok. 500 dolarów miesięcznie.

Ilość praktykantów "na burcie" statków PŻM jest zmienna i zależy m.in. od geografii operowania jednostek (koszty repatriacji).

- W 2013 roku łącznie na statkach PŻM przebywało 190 praktykantów z polskich morskich uczelni wyższych - dodaje Krzysztof Gogol.

Łączny koszt armatora w tym czasie z tego tytułu, związany z wynagrodzeniami, wyżywieniem i repatriacją wyniósł 2 mln zł. W pierwszej połowie tego roku na statkach PŻM przebywało 85 praktykantów, a łączny koszt poniesiony przez firmę z tego tytułu wyniósł 1,1 mln zł.

+5 Patriotyzm
...żeby tak jeszcze statki PŻM z polskimi praktykantami pływały pod polską banderą...
22 wrzesień 2014 : 08:45 Barbarus | Zgłoś
+13 propaganda
O czym tu mowa ???? koszt załogi oraz jej wynagrodzenia są niczym w porównaniu z innymi kosztami jak remonty, paliwo czy ubezpieczenie jednostki, koszty obsługi w porcie itd. Jeden czy dwóch a nawet czterech praktykantów na statku nie mają wpływu na NIC, a jeśli to jest dla armatora być albo nie być lub przysłowiowy gwóźdź do trumny to znaczy to iż firma jest mega żle zarządzana, a kasa ucieka im przez palce. Największym kosztem armatora który może zredukować jest rozbudowane biuro i szereg bezproduktywnych osób tam zatrudnionych, asystentów sekretarek, zastępców dyrektorów pionów itd. Najciemniej jest pod latarnią prawda ??? Dbanie o przyszłe kadry morskie jest obowiązkiem Armatorów i nie jakąś medialną przepychanką !!!!
22 wrzesień 2014 : 09:21 dick | Zgłoś
+6 ff
Więc teraz wszystko jasne, to kadeci są winni słabej kondycji firmy!
Całe 2 miliony po 6 miesiącach !
22 wrzesień 2014 : 10:07 ff | Zgłoś
+7 bzdura
koszty poniesione przez firme z tytulu zatrudnienia praktykanta !
przeciez praktykant tam pracuje i sa 2 kolejne rece do roboty ; i tak za robote na pokladzie czy w maszynie 500 $ to smieszna stawka a wielokrotnie praktykanci pracuja jako O/S ;
22 wrzesień 2014 : 10:27 byly praktykant | Zgłoś
+6 sciema
a moze tak zrobic redukcje w biurze tam to jest dopiero zbednych etatow jak za komuny
22 wrzesień 2014 : 13:40 julian | Zgłoś
+1 Bezrobotny motorzysta po Darłowie.
A jeszcze 5 lat temu praktykanci dostawali ok 800 $ . Dolar wtedy kosztował 2,5? A teraz?
Wydaje mi się, że mogliby mieć mniejsze podatki gdyby statki pływały pod polską banderą. To już by zależało od rządzących. ;/
22 wrzesień 2014 : 14:28 Mq | Zgłoś
+1 promy
A co wgl z nowymi promami PZM??
22 wrzesień 2014 : 15:51 martin45 | Zgłoś
+1 Pytanie
Praktyki nie mają formy zatrudnienia,napisano w artykule.Praktykant kiedyś tam po latach zostanie emerytem.Czy ZUS zaliczy mu praktyki do lat pracy?
23 wrzesień 2014 : 05:42 eu-geniusz | Zgłoś
+2 re
"Na rynku żeglugowym trwa kryzys i zdecydowana większość armatorów zrezygnowała z udostępniania na swoich statkach miejsc dla praktyk studentów uczelni wyższych - przyznaje Krzysztof Gogol z PŻM. - Wyjątkiem jest tu nasza firma, Polska Żegluga Morska"

Pic na wode ! Wiekszosc armatorow zatrudnia tych prakykantow jako OS lub MM za normalne stawki a nie smieszne ochlapy bo robota do wykonania jest taka sama ! Wyjatkiem jest PZM bo wyzysk byl jest i bedzie.

Ciekawe ilu zbedych pracownikow siedzi w termosie na rodla i jakie oszczednosci poczynilaby firma po zwolnieniach..
23 wrzesień 2014 : 07:14 mm offshore | Zgłoś
0 jakie praktyki?
Osoby po znajomościach je dostają, synowie i wnuki już tam pływających. Mój kolega dzwónił do PŻM i podobno już nie przyjmują praktykantów (za dużo chętnych)
23 wrzesień 2014 : 15:34 student _AM_navi | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0323 4.1137
EUR 4.2919 4.3787
CHF 4.4221 4.5115
GBP 5.0245 5.1261

Newsletter