Inne

Około dwustu osób spotkało się w sobotę przy bramie zamkniętej Stoczni Szczecińskiej, by uczcić rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych.

Związkowcy złożyli kwiaty pod tablicą poległych na placu Ofiar Grudnia '70. W południe zawyły tam syreny.

- Człowiek, który ma rodzinę chciałby zostawić swoim dzieciom miejsca pracy. A my co im zostawiliśmy? Puste place za tą bramą - przyznał jeden z uczestników uroczystości.

- Jęk syreny przypomniał nam stocznię. To ona była sercem tamtych wydarzeń sprzed 34 lat - dodał inny mieszkaniec, który przyszedł na obchody.

W sierpniu 1980 roku stanęła stocznia im. Adolfa Warskiego w Szczecinie. To była reakcja robotników na drastyczne podwyżki cen żywności.

Strajkujący mieli kilkadziesiąt postulatów - w większości ekonomicznych, ale najważniejszym była rejestracja "Solidarności", związku zawodowego niezależnego od rządzącej Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.

30 sierpnia 1980 roku w stoczniowej świetlicy w Szczecinie przedstawiciele strajkujących podpisali porozumienie z rządem. Dokument pozwalał na tworzenie wolnych związków. Kolejnego dnia porozumienia podpisano w Gdańsku.

Obchody rocznicowe potrwają w Szczecinie do późnego wieczora. O 18 w Bazylice Archikatedralnej odbędzie się msza święta w intencji ludzi pracy.

Dwie godziny później na Zamku Książąt Pomorskich wystąpią Kolaboranci oraz zespół Lady Pank. Wstęp jest bezpłatny.

O 22 szczecinianie będą mogli obejrzeć premierowy pokaz oświetlenia placu Solidarności oraz nowej filharmonii.

Monika Bielik

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9517 4.0315
EUR 4.2733 4.3597
CHF 4.3648 4.453
GBP 4.9875 5.0883

Newsletter