Inne

22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody. W tegoroczny program wydarzeń edukacyjnych wpisuje się również Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie” Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

We wtorek, piątka uczniów z Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej miała okazję poznać jak wygląda praca na lodołamaczu Dzik. Młoda załoga w towarzystwie pani dyrektor, pracowników RZGW oraz kpt. Jerzego Fitasa przepłynęła znaczny odcinek akwenu dopływając do Jeziora Dąbie, sprawdzając efekty akcji lodołamania zakończonej kilka dni wcześniej.

Światowy Dzień Wody to święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 22 grudnia 1992, obchodzone corocznie 22 marca. Powodem był fakt, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej. W ogólnopolskie obchody tego niezwykłego dnia zaangażowane jest PGW „Wody Polskie”, w większości miast wojewódzkich odbywają się okolicznościowe wydarzenia. Szczecin postawił na edukację praktyczną. Grupa młodych ludzi wzięła udział w kontrolnym rejsie po akwenach okalających nasze miasto.

- Chcieliśmy by młodzi ludzie zobaczyli jak wygląda praca na lodołamaczu. Załoga RZGW przygotowała prelekcje, ale istotniejsza była nauka w praktyce czyli rejs po Odrze oraz Jeziorze Dąbie – mówi Tomasz Pietras, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie. – Wpisujemy się w trend kształcenia młodych ludzi w kierunkach technicznych, bardzo przydatnych na rynku pracy w Szczecinie. Niebawem zamierzamy zainicjować projekty, które będą umożliwiać współpracę pomiędzy szkołami, a naszą jednostką – dodaje Dyrektor Pietras.

Na pokład lodołamacza zaprosiliśmy uczniów, którzy być może w przyszłości zasilą szeregi instytucji takich jak nasza. W Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej kształceni są młodzi ludzie, którzy planują pracę w przemyśle stoczniowym i żegludze śródlądowej.

- To jest dla naszych uczniów bardzo cenne doświadczenie, jeszcze nie mieliśmy okazji pływać lodołamaczem, to wiedza, ale i okazja zapytania doświadczonej załogi o szczegóły ich pracy. Mamy nadzieje, że w przyszłym roku będzie możliwość zobaczenia lodołamaczy podczas akcji kruszenia lodu – mówi Elżbieta Moskal, dyrektor Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej. Uczniowie przyznali, że praca na lodołamaczu jest bardziej skomplikowana niż im się wydawało. Rejs uznali za cenne doświadczenie. - Najciekawsza była wizyta w sterówce i w maszynowni. Nie spodziewałem się, że Szczecin od strony wody wygląda tak niesamowicie - mówi Mateusz. – Jesteśmy na pierwszym roku, to dopiero drugi raz kiedy jesteśmy na statku. Fajne było, że mogliśmy zobaczyć sterówkę, radary i urządzenia, które znaliśmy z podręczników. Podoba mi się tutaj na tyle, że mógłbym to robić w przyszłości - dodaje Antoni.

Podczas naszej inicjatywy, zorganizowanej w ramach Światowego Dnia Wody staraliśmy się przekazać uczniom jak najwięcej praktycznej wiedzy na temat codziennej działalności Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej. Mówiliśmy o administrowanych akwenach, specyfice pracy na wodzie, o tym jakie walory turystyczne, żeglarskie, śródlądowe i gospodarcze posiada Odra. Ze względu na porę roku nie zabrakło także informacji na temat zakończonej zaledwie kilka dni wcześniej akcji lodołamania, która w tym roku zakończyła się pełnym sukcesem. Z naszego punktu widzenia edukowanie młodych ludzi to istotna sprawa, najlepsza nauka to możliwość podglądania specjalistów i zdobywanie praktyki. - Interesowały ich urządzenia i jak to wszystko się zachowuje na wodzie. Przepłynęliśmy Regalicę, Odrę Zachodnią i Jezioro Dąbie. Była także okazja do zaprezentowania całego statku i jego poszczególnych elementów. Młodzi ludzie powinni zdobywać praktykę, godzin nauki praktycznej w żegludze powinno być jak najwięcej – mówi kpt. Jerzy Fitas, kapitan lodołamacza z ponad 40-letnim stażem.

Rejs lodołamaczem trwał niemal 4 godziny i jest to początek współpracy pomiędzy PGW „Wody Polskie”, a szkołami i uczelniami w Szczecinie.

rel (Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie)

0 Kpt. Jerzy Fitas
Kapitana Jerzego Fitasa poznałem jeszcze w czasie mojej pracy w Ochronie Wybrzeża Urzędu Morskiego w Szczecinie. Z racji pełnienia przeze mnie funkcji kierownika Obwodu Ochrony Wybrzeża Nowe Warpno, miałem okazję współpracować z Kpt.Fitasem gdzie zauważyłem jego zaangażowanie w pracę oraz bardzo duży zasób wiadomości związanych z pełnioną funkcją. Kapitan J. Fitas był wówczas dla mnie wzorem do naśladowania i właściwym człowiekiem reprezentującym swoja firmę wykonującą wówczas określone prace na rzecz naszego Urzędu Morskiego. Dziś po wielu latach pragnę serdecznie pozdrowić zarówno Kpt. Fitasa jak i jego załogę .
07 listopad 2022 : 14:35 Andrzej Stolarski | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0048 4.0858
EUR 4.2823 4.3689
CHF 4.3852 4.4738
GBP 4.9827 5.0833

Newsletter