Inne

Radni Miasta jednogłośnie podjęli uchwałę, by na terenie Gdyni powstała Kwatera Pamięci - pomnik poświęcony Dowódcom Marynarki Wojennej RP, uwieczniający tragiczne losy przedwojennych elit dowódczych po 1945 roku.

Kwatera Pamięci jest inicjatywą Kancelarii Prezydenta RP - Biura Bezpieczeństwa Narodowego z udziałem Ministerstwa Obrony Narodowej, jednostek organizacyjnych ministerstwa na obszarze Gdyni oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Powstanie kwatery uzgodniono z rodzinami ofiar represji stalinowskich wobec dowódców Marynarki Wojennej RP i rodziny Kontradmirała Józefa Unruga. Kwatera Pamięci zostanie zbudowana na terenie parafii wojskowej MW w Gdyni Oksywiu. Spełni funkcje godnego wspólnego pochówku oraz pomnikowego uwiecznienia tragicznych losów dowódców Marynarki Wojennej. - Kwatera Pamięci uczci pamięć wyjątkowego człowieka jakim był Józef Unrug, a także wielu innych, takich jak Stanisław Mieszkowski, Zbigniew Przybyszewski czy Jerzy Staniewicz. Dzięki Kwaterze Pamięci, Józef Unrug wraz z rodziną, zostanie pochowany w kraju za który walczył i który bardzo kochał - podkreśla gdyńska radna Marika Domozych.

Konkurs na projekt Kwatery Pamięci wygrało Studio Projektowo-Realizacyjne Domino s.c. P. Dudziuk & K. Stolarski z Torunia. Łączny koszt realizacji projektu to 1,7 mln złotych.

Kontradmirał Józef Unrug - jeden z pionierów Polskiej Marynarki Wojennej i bohaterski obrońca Wybrzeża we wrześniu 1939 roku, jeniec niemieckich oflagów, wielki patriota, dzielny oficer morski, Kawaler Złotego Krzyża Virtuti Militari. Służbę w Polskiej Marynarce Wojennej rozpoczął w 1919 roku w stopniu kapitana, który zdobył służąc w latach 1907-1918 w niemieckiej flocie wojennej. Jego wiedza i doświadczenie morskie oraz sumienność, odpowiedzialność i poczucie oficerskiego honoru sprawiły, że bardzo szybko awansował zajmując kolejne ważne dla tworzącej się floty stanowiska służbowe. Karierę rozpoczął od stanowiska naczelnika Wydziału Operacyjnego w Departamencie Spraw Morskich w Warszawie. W 1920 roku przeniesiono go do Gdyni gdzie został szefem nowopowstałego Urzędu Hydrograficznego. W 1921 roku objął obowiązki Szefa Sztabu Dowództwa Floty, które pełnił do 1923 roku. Na skutek konfliktów w Kierownictwie Marynarki Wojennej w latach 1923-1925 na własną prośbę przebywał na emeryturze zajmując się zarządzaniem majątkiem ziemskim w Sielcu pod Żninem. Po zmianach personalnych w 1925 roku został przywrócony do służby i wyznaczony na stanowisko Dowódcy Floty. 

Awansowany w międzyczasie do stopnia komandora, Józef Unrug zajął się organizacją służby i szkolenia floty. Pod jego kierownictwem stworzono podstawy rozwoju marynarki wojennej w II Rzeczypospolitej. W 1933 roku komandor Józef Unrug został awansowany do stopnia kontradmirała. W 1939 roku powierzono mu jako Dowódcy Floty całość obrony polskiego wybrzeża. Od sierpnia 1939 roku kontradmirał Józef Unrug ze swoim sztabem dowodził siłami lądowymi i flotą z Helu. Nierówna walka mimo bohaterstwa nie mogła skończyć się powodzeniem. Hel bronił się 31 dni. Skapitulował 2 października. 

Dla kontradmirała Józefa Unruga rozpoczęła się 6-letnia tułaczka po niemieckich obozach jenieckich. Zachowanie się kontradmirała Józefa Unruga w niewoli stworzyło dookoła jego osoby legendę. Niezłomny patriota, rycerski, podkreślający wbrew wszelkim okolicznościom narodowy polski honor i godność zyskał wielki szacunek współtowarzyszy niewoli i podziw wrogów. Po wyzwoleniu z niewoli natychmiast udał się do Wielkiej Brytanii, gdzie objął stanowisko I Zastępcy Szefa Kierownictwa Marynarki Wojennej. Awansowano go do stopnia wiceadmirała. Po rozformowaniu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie nie wrócił do kraju. Mieszkał w Maroku i we Francji. 

Zmarł we Francji w 1973 roku.

rel (Gdynia.pl, Marynarka Wojenna RP)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9877 4.0683
EUR 4.2675 4.3537
CHF 4.3848 4.4734
GBP 4.9599 5.0601

Newsletter