Inne

Wczoraj poznaliśmy medalistów mistrzostw Polski w sprincie w klasach RS:X kobiet i mężczyzn, 49er oraz Finn, a także triumfatorów zmagań Pucharu Europy w klasie 29er. Gośćmi honorowymi ceremonii medalowej, były mistrzynie świata w klasie 470 z Salonik, Agnieszka Skrzypulec (SEJK Pogoń Szczecin) i Irmina Mrózek-Gliszczynska (ChKŻ-Chojnice).

Bez problemów 12. eliminacyjnych wyścigów, po sześć każdego dnia, rozegrano w klasie Finn, która rozpoczynała rywalizację. W sobotę swoje grupy eliminacyjne wygrali Sebastian Kalafarski (UKŻ Wiking Toruń) i Piotr Kula (GKŻ Gdańsk). - Drugiego dnia mistrzostw ścigano się w zdecydowanie lepszych warunkach. Wiało w miarę równo, natomiast w piątek wiatr niesamowicie kręcił i trudno się było połapać - przyznał Kalafarski.

Sporo emocji było w klasie 49er w trzech niedzielnych, podwójnie punktowanych wyścigach finałowych, w których brały udział cztery najlepsze załogi.

Niesamowity ścisk panował w czołówce po trzech dniach Pucharu Europy w klasie 29er. Po 11 wyścigach na czele znajdowali się Szwedzi Kasper Nordenram i Axel Pantzare, ale trzecia i czwarta załoga traciła do liderów tylko dwa punkty. Wiatr wtedy jednak siadł i 20 załóg z sześciu państw dopiero po ponad trzech godzinach oczekiwania ponownie zeszło na wodę. Ta przerwa okazała się niezwykle korzystna dla gdyńskiego duetu. Staniul i Jabłoński, triumfatorzy tych zawodów w dwóch poprzednich latach, wygrali dwa wyścigi, znacznie zniwelowali straty i zajęli drugie miejsce. Zwyciężyła rosyjska załoga Zoya Nowikowa, Diana Sabirowa, a Szwedzi Nordenram i Pantzare spadli na czwarte miejsce.

Wczoraj zakończyły także swoją rywalizację w Pucharze VGSD załogi katamaranów w klasach Hobie Cat 16, Formula Open i A-Class. 

Ostatni na wodę, tuż przed godziną 16, zeszli deskarze. - Warto było czekać, bo ścigali się w niezłych warunkach. Klasę pokazał Piotr Myszka, który wygrał w swojej grupie komplet pięciu wyścigów.

Wspaniałym zakończeniem wczorajszej uroczystości wręczania medali i nagród było spotkanie z honorowymi gośćmi imprezy powracającymi z Salonik, gdzie odbywały się mistrzostwa świata w klasie 470, Agnieszki Skrzypulec (SEJK Pogoń Szczecin) i Irminy Mrózek-Gliszczyńskiej (ChKŻ Chojnice) zdobywczyń tytułu mistrzowskiego i złotych medali. Były niekończące się wiwaty, całusy, kwiaty a nawet szampan.

W poniedziałek rozpocznie się trzeci i ostatni tydzień 18. regat Volvo Gdynia Sailing Days. Do rywalizacji przystąpi najliczniejsza flota podczas tej imprezy, czyli klasa Optimist grupa B. O Puchar Trenerów YKP Gdynia ścigać się będzie około 300 zawodników do 12 lat. Tego dnia rozpoczną się również zmagania w Pucharze Miasta Gdyni w klasach Laser 4.7, Laser Radial oraz 420. Zwycięzców tych konkurencji poznamy w środę.

Tekst, fot.: Bohdan Sienkiewicz

Zwycięscy klasy 29er
Trofea VGSD