Inne

Morski portret Rudolfa Krautschneidera, dramatyczny "Cudem ocalony" o akcji ratowniczej podczas regat Vendée Globe z 1997 roku i opowieść 10-letniej Aurory Ulani, która większość życia spędziła na jachcie. To tylko niektóre produkcje, które zobaczymy w sobotę, 18 lutego w Gdyni na Festiwalu Filmów Żeglarskich JachtFilm.

Gdyńska edycja JachtFilmu jest kontynuacją ubiegłorocznego Przeglądu Filmów Żeglarskich, zorganizowanego przez Pomorski Związek Żeglarski, JachtFilm i Muzeum Marynarki Wojennej z okazji 90-lecia Gdyni.

- Zobaczymy w sumie osiem niezwykle ciekawych filmów opowiadających w różny sposób o historii żeglarstwa. Ale nie są to tylko filmy dla żeglarzy. To uniwersalne historie, zawsze o ludziach - czy to śmieszne, czy to dramatyczne - zawsze z żaglami w tle - mówi Andrzej Minkiewicz, dyrektor festiwalu.

- Dużą atrakcją tegorocznego festiwalu będzie "Niedzielny żeglarz", film z 2016 roku o pierwszych regatach Whitbread Round the World Race z lat 1973-1974 - opowiada Andrzej Minkiewicz, dyrektor festiwalu. - Regaty, jedne z najtrudniejszych na świecie, zostały zorganizowane przez Brytyjczyków, niejako dla samych siebie - aby podkreślić ich dominację na morzach i oceanach. Ale nieoczekiwanie wyścig wygrywa załoga meksykańska, złożona z rodziny - żony, syna, kuzynów - meksykańskiego biznesmena, którzy pływali wcześniej tylko hobbystycznie. Ich udział w regatach traktowany był jak egzotyczna ciekawostka. Jest to produkcja zrealizowana z dużym poczuciem humoru, pokazująca młodych ludzi, dla których regaty były przygodą życia.

Jednym z filmów pokazywanych w Gdyni będzie także "Ted", poświęcony zmarłemu 28 grudnia 2016 roku kapitanowi Tadeuszowi Olechnowiczowi, ostatniemu komendantowi Daru Pomorza i pierwszemu komendantowi Daru Młodzieży. - Można traktować "Teda" jako hołd dla kapitana - mówi Andrzej Minkiewicz. - Michał Dąbrowski, reżyser filmu, był u Tadeusza Olechnowicza w Bremerhaven latem i jesienią ubiegłego roku i zarejestrował ostatnie z nim rozmowy. Będzie to pierwszy, otwarty pokaz tego filmu - dodaje.

Festiwalowe projekcje odbywać się będą w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1B). Wstęp na wszystkie projekcje jest bezpłatny.

Organizatorem festiwalu jest JachtFilm, a partnerami Pomorski Związek Żeglarski, miasto Gdynia, Muzeum Marynarki Wojennej i Związek Miast i Gmin Morskich.

Czytaj także: Odszedł pierwszy komendant Daru Młodzieży

Cały program można zobaczyć tutaj >>> 

Gdynia.pl