Inne

„Obserwujmy Arktykę!” - zdaje się apelować do polskich czytelników prof. Krzysztof Kubiak. Najdalsza Północ stała się terenem polityczno-gospodarczej rozgrywki, która może mieć niebagatelne konsekwencje dla systemu bezpieczeństwa całego świata. A więc i Polski. 

Współpracujący z naszym portalem prof. Krzysztof Kubiak (jego blog można przeczytać TUTAJ) to jeden z najlepszych specjalistów od bezpieczeństwa morskiego w Polsce. Jego zainteresowania badawcze obejmują także sprawy Arktyki. W tym względzie jest niekwestionowanym autorytetem.

Książka „Interesy i spory państw w Arktyce w pierwszych dekadach XXI wieku” umacnia jego pozycję w tym temacie. Zawiera podsumowanie jego dotychczasowych badań.

Publikacja ukazuje Arktykę w polityce Kanady, Danii, Norwegii, Rosji i Stanów Zjednoczonych. Na szczególną uwagę zasługuje rozdział o tzw. „nowych graczach” zainteresowanych tą częścią świata: Chinach, Japonii, Korei Południowej i Unii Europejskiej.

Prof. Kubiak opisuje m.in. arktyczne „posiadłości” wyżej wymienionych państw, ich interesy gospodarcze związane z tym obszarem, historię obecności, spory z innymi państwami, potencjał militarny manifestowany na tym terenie i roszczenia wobec niego. Liczne mapki i tabelki znacznie ułatwiają śledzenie tekstu.

Książka zawiera także próbę określenia tego, w jakim kierunku rozwijać się będzie sytuacja polityczna w Arktyce w najbliższym czasie. Topnienie lodu otwiera nowe, znacznie krótsze i korzystniejsze dla światowej żeglugi szlaki, umożliwia też dotarcie do zasobów naturalnych, których bogactwa nikt nie jest w stanie na razie dokładnie oszacować. Arktyka staje się łakomym kąskiem, o który warto się starać.

Ogólny obraz sytuacji w Arktyce, zwłaszcza zaś kontrowersje dotyczące delimitacji obszarów morskich zainteresowanych państw, potwierdza po raz kolejny, że spory tego rodzaju, które można bez wątpienia nazywać „morskimi”, są jednym z kluczowych czynników we współczesnych stosunkach międzynarodowych, przede wszystkim w zakresie budowania architektury bezpieczeństwa. Globalne ocieplenie spowodowało, że do takich zidentyfikowanych obszarów zapalnych, jak Morze Egejskie, Morze Południowochińskie z wyspami Spratly, archipelagi Senkaku (Diaoyu) na Morzu Wschodniochińskim i Dokdo (Takeshima) na Morzu Japońskim, może dołączyć północny region potencjalnej niestabilności.” - podsumowuje swoje rozważania prof. Kubiak.

Zapamiętajmy to. Jeśli bowiem powyższe słowa okażą się prorocze, będzie to miało wpływ także na nasz kraj, tym bardziej, że my również jesteśmy obecni w Arktyce i mamy tam swoje, wciąż mało uświadamiane interesy.

Czytaj także: Byliśmy w Arktyce!, Kraina białego misia, Smak północy, Wyspa twardych ludzi 

Gorąco polecamy!

Interesy i spory państw w Arktyce w pierwszych dekadach XXI wieku”, Krzysztof Kubiak, Wydawnictwo TRIO (www.wydawnictwotrio.pl), str. 327 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0048 4.0858
EUR 4.2823 4.3689
CHF 4.3852 4.4738
GBP 4.9827 5.0833

Newsletter