Inne

Na nietypowe znalezisko natknęli się pracownicy zatrudnieni przez Urząd Morski w Słupsku, w czasie prac saperskich na plaży w okolicy jeziora Kopań, gdzie umacniany jest brzeg morski. W piasku odkryto ponad 2,5-tonową, ponad dwumetrową kotwicę typu Danforth. Leżała pod cienką warstwą piasku.

- To bardzo nietypowe znalezisko - mówi Tomasz Bobin, dyrektor Urzędu Morskiego w Słupsku - Nie wiemy jak kotwica dostała się na plażę. Niemożliwe przecież, by została wyrzucona przez morze. Czekamy 30 dni na zgłoszenie się właściciela. Po tym czasie kotwica przejdzie na stan Skarbu Państwa.

Dyrektor Bobin powiedział nam, że jest to współczesna kotwica i nie ma żadnej wartości historycznej. Nie chce jej jednak oddać na złom.

- W kolejce czeka już kilka stowarzyszeń marynistycznych, które z chęcią przejmą kotwicę i wyeksponują ją wśród swoich zbiorów - dodaje.

Umocnienie wału brzegowego oddzielającego Jezioro Kopań od morza to jedna z największych inwestycji Urzędu Morskiego w Słupsku. Za kwotę ponad 200 mln zł umocniony zostanie 5 kilometrowy odcinek wału.

Wał wzmocniony zostanie tzw. narzutem kamiennym (potrzeba będzie ok. 200 tys. ton kamienia). To nie wszystko. Rozebrane zostaną istniejące falochrony i zbudowane nowe, o długości 1,3 km (mają być zlokalizowane w odległości 100-120 m od linii brzegowej). Falochrony zostaną dodatkowo wzmocnione trzema rzędami tzw. gwiazdobloków (1800 sztuk, każdy waży pięć ton).

W ramach tej inwestycji wykonany będzie także blisko siedmiokilometrowy odcinek tzw. ostróg brzegowych z pali drewnianych (20 tys. sztuk o długości od 5 do 11 m), które zostaną wbite w dno w odległości 110 m w głąb morza. Stare pale mają być usunięte.

Hubert Bierndgarski

Komentarze   

0 kotwica
'olbrzymia ' redaktor chyba nie widział dużej kotwicy :)
29 marzec 2014 : 13:03 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś