Inne
Świnoujście nie będzie musiało zwracać 25 milionów złotych Urzędowi Morskiemu w Szczecinie. Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił skargę kasacyjną. To dobra wiadomość nie tylko dla Świnoujścia, ale także dla innych nadmorskich gmin z województw zachodniopomorskiego i pomorskiego, które dzięki luce prawnej wzbogaciły lub mogą wzbogacić swoje budżety.

To właśnie w magistracie w Świnoujściu po raz pierwszy zwrócono uwagę, że istniała luka w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych, gdzie nie było definicji wód płynących. W prawie wodnym występowała jedynie definicja odnosząca się do wód śródlądowych. 1 stycznia 2007 roku wprowadzono poprawkę wyłączającą z opodatkowania także wewnętrzne wody morskie. - Jednak o zwrot podatku można starać się do pięciu lat wstecz. W przypadku Świnoujścia chodzi o 8,4 ha gruntów pod wodami - tłumaczą w magistracie.

Urząd Morski musiał zwrócić Świnoujściu podatek za lata 2002-06 w wysokości 55 mln zł. Śladem kurortu poszły Stepnica, Nowe Warpno, Kamień Pomorski i Police.

W przypadku Świnoujścia Urząd Morski wystąpił ze skargą kasacyjną o 25 mln zł z odsetkami, bo pozostała kwota 30 mln się przedawniła i Urząd Morski nie mógł wystąpić o jej odzyskanie. Świnoujściu rację przyznały Samorządowe Kolegium Odwoławcze i Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie. W czwartek Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie także wydał wyrok korzystny dla Świnoujścia. - Skarga kasacyjna została oddalona. Wyrok pierwszej instancji pozostaje w mocy - poinformował nas w chwilę po ogłoszeniu wyroku Wojciech Sawczuk z wydziału informacyjnego NSA w Warszawie.

- Byliśmy pewni, że NSA oddali skargę kasacyjną - zapewnia Robert Karelus, rzecznik prezydenta Świnoujścia. - To był potężny zastrzyk finansowy dla naszego budżetu. Dzięki temu zrealizowaliśmy wiele inwestycji na czele z przebudową szpitala miejskiego i infrastrukturą drogową. Zabezpieczyliśmy też sprawy społeczne. Gdyby sąd uznał, że skarga jest zasadna, to mielibyśmy poważny problem, ale od początku byliśmy w zasadzie dobrej myśli.

Ewa Wieczorek, rzecznik prasowy Urzędu Morskiego nie chce komentować wyroku, dopóki z Warszawy nie nadejdzie pisemne uzasadnienie. Czwartkowe orzeczenie NSA jest ważne zarówno dla gmin województwa zachodniopomorskiego jak i pomorskiego, które śladem Świnoujścia wystąpiły lub mogą wystąpić o zwrot podatków. W skali kraju jest to ponad pół miliarda złotych!


Bartosz TURLEJSK

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9517 4.0315
EUR 4.2733 4.3597
CHF 4.3648 4.453
GBP 4.9875 5.0883

Newsletter