Inne
Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Gdyni zakończyło właśnie wieloletni program rozbudowy oczyszczalni ścieków Dębogórze. Obiekt, zmodernizowany kosztem niemal 50 mln zł, jest dzięki temu proekologiczny, spełnia wygórowane standardy Unii Europejskiej odnośnie ochrony środowiska.

Oczyszczalnia Dębogórze, dzięki potężnym inwestycjom, jest dziś nowoczesnym obiektem.
(© Fot. Polska DB)

Oczyszczalnia Dębogórze przyjmuje ścieki nie tylko od mieszkańców Gdyni, lecz także Wejherowa, Rumi, Redy, Kosakowa i części gminy Puck. Wprowadzenie w niej nowoczesnych technologii jest kluczowe dla ochrony wód i plaż Zatoki Puckiej. To niezwykle istotne, bo niektóre miejscowości, położone nad nią, jak Rewa, czy Jastrzębia Góra, utrzymują się głównie z turystyki.

Inwestycje w oczyszczalnię spowodowały ponadto, iż nie stanowi już ona zagrożenia dla Głównego Zbiornika Wód Podziemnych Pradolina Kaszubska, jednego z najzasobniejszych w kraju. Zbiornik o powierzchni niemal 147 kilometrów kwadratowych rozciąga się od Strzebielina na zachodzie, do ujścia rzeki Reda na północy i basenów portowych w Gdyni na wschodzie. Na jego terenie znajdują się ujęcia wody, jak "Rumia - Janowo", "Jana z Kolna", ujęcia Morskiego Portu Handlowego oraz liczne studnie zakładów przemysłowych w Gdyni i okolicach.


- Oczyszczalnia Dębogórze przyjmuje ścieki z rejonu, który zamieszkuje łącznie ponad 380 tys. mieszkańców - informuje Anna Szpajer z PEWiK Gdynia. - Jej rozbudowa została dofinansowana z pieniędzy Unii Europejskiej, dotacja przyznana została z Funduszu Spójności.

Inwestycja obejmowała m.in. rozbudowę sieci kanalizacyjnej, która na terenie wszystkich miast, obsługiwanych przez oczyszczalnię, liczy sobie niemal tysiąc kilometrów. Położono 139 kilometrów nowej sieci, dodatkowo zbudowano 23 z 75 przepompowni ścieków, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania systemu kanalizacyjnego. Powstał nowy reaktor biologiczny, przebudowano dwa już wcześniej istniejące, zbudowano ponadto dwa nowe i zmodernizowano sześć osadników wtórnych. Uszczelniono także instalacje, odpowiadające za oczyszczanie gazów złowonnych w biofiltrach, co sprawiło, że mieszkańcy z domów w pobliżu oczyszczalni nie odczuwają już nieprzyjemnych zapachów. Znacznie rozbudowano system automatyki i nadzoru komputerowego. Zmodernizowane zostały pompownie ścieków i osadów, unowocześniono obiekty przeróbki osadów ściekowych.

Inwestycja umieszczona została w strategii rozwoju województwa pomorskiego, a także w Programu Ochrony Morza Bałtyckiego.


Zdjęta z listy trucicieli Bałtyku

Rozbudowa oczyszczalni Dębogórze jest inwestycją o znaczeniu krajowym.Warto przypomnieć, że jej unowocześnienie i dostosowanie do wymagań Konwencji Helsińskiej było jednym z międzynarodowych zobowiązań Polski, warunkujących nasze przystąpienie do Unii Europejskiej. Dzięki inwestycjom oczyszczalnia już w 2002 roku skreślona została z mało chlubnej listy hot-spot, na której widnieją najwięksi truciciele Morza Bałtyckiego

1994 - już w tym roku skończył się pierwszy etap modernizacji, sfinansowany przez PEWiK.
1997 - wtedy zakończył się drugi etap modernizacji. Zapłaciła za niego Gdynia.


Szymon Szadurski
0 wow !
Jastrzębia góra położona nad zatoką pucką ? wow! heheh
20 październik 2009 : 10:19 staszek | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9797 4.0601
EUR 4.236 4.3216
CHF 4.3623 4.4505
GBP 4.9567 5.0569

Newsletter