Inne
Po wygranej batalii Świnoujścia i Stepnicy z Urzędem Morskim w Szczecinie o zapłatę podatku od gruntów pod wewnętrznymi wodami morskimi – o pieniądze prawdopodobnie upomną się również inne gminy. Nie będzie to wyraz ich pazerności, lecz konieczność uwarunkowana prawem. Czy Urząd Morski przetrwa tę finansową katastrofę? Stepnicy wypłacić musi 80 mln zł. Świnoujście już otrzymało 55 mln zł. Ile zechcą Szczecin, Police, Nowe Warpno czy Wolin?

Na pytanie, czy gmina Nowe Warpno upomni się o pieniądze z podatku od gruntów pod wewnętrznymi wodami morskimi, jej skarbnik odpowiedziała z rozbrajającą szczerością:
- Nie mogę odpowiedzieć na to pytanie.

Mirella Osuch, zastępca skarbnika sąsiedniej gminy Police, poinformowała, że zwróciła się już w tej sprawie do UM w Szczecinie. Stało się to po tym, jak otrzymała stosowną informację z ewidencji gruntów, że właścicielem wspomnianych terenów jest Urząd Morski. Tymczasem w jego deklaracjach podatkowych dla gminy nie wykazywano ich. W tej sytuacji gmina zwróciła się do urzędu o dokonanie korekty deklaracji. - Jeśli taka korekta wpłynie do nas, rozpocznie się postępowanie podatkowe. Określone zostaną wtedy zobowiązania podatkowe Urzędu Morskiego w Szczecinie.

Bardziej asekuracyjnie temat ewentualnych zaległych zobowiązań finansowych wobec gminy Wolin potraktował jej skarbnik, Roman Kleszczyński. Jego zdaniem sprawa nie jest przesądzona, a Stepnica domagając się wielu milionów zaległych podatków „mocno zaryzykowała”, narażając się na zwrot dużej sumy wraz z odsetkami.
- Jeżeli będzie ostateczne rozstrzygnięcie tej sprawy, to być może wystąpimy do Urzędu Morskiego o zapłatę należnych podatków - powiedział R. Kleszczyński.

Zdaniem Doroty Brzozowskiej, dyrektora wydziału podatków, opłat i egzekucji w Urzędzie Miejskim w Szczecinie, postępowanie gmin w sprawie podatków regulują konkretne akty prawne i nie ma tu miejsca na dowolne interpretacje urzędników. Ci ostatni są po prostu zobowiązani do wszczęcia procedury podatkowej, jeśli taka jest uprawniona w konkretnym przypadku.
- To jest obowiązek gminy. Regulują to ustawy o finansach publicznych, o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, ordynacja podatkowa, ustawa o opłatach i podatkach lokalnych - dodała Dorota Brzozowska.

Wiele wskazuje na to, że - zgodnie z przepisami - gminom ten podatek się należy. Potwierdza to też wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z 24 września 2008 r., który oddala skargę Urzędu Morskiego dotyczącą podatku dla gminy Świnoujście.

Ile w sumie winny jest Urząd Morski gminom z gruntami pod wewnętrznymi wodami morskimi? Dokładnie nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że jest to wystarczająca suma, by urząd... popłynął. Być może nawet razem z Ministerstwem Finansów, które od dłuższego czasu się zastanawia, jak wybrnąć z tej sytuacji.


R. K. CIEPLIŃSKI
0 podatek
Tak to jest jak chce się mieć wszystko państwowe. Teraz kolej na państwowe porty o szczególnym znaczeniu dla gospodarki morskiej. To spółki zarządzające portami są odpowiedzialne za utrzymanie głębokości na akwenach w granicach portu morskiego. Trzeba wymyślić skuteczny sposób, by spółki te zmusić do finansowania prac pogłębiarskich. A tak na marginesie. PO idąc do wyborów mówiła o komunalizacji portów, czyli odwrotu od obecnego socjalistycznego zarządzania portami. Chyba jesteśmy jedynym państwem z dawnej RWPG gdzie utrzymuje się ten model zaklepany w 1996 roku przez SLD.
01 czerwiec 2009 : 11:02 szymek | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0052 4.0862
EUR 4.2719 4.3583
CHF 4.4093 4.4983
GBP 4.9894 5.0902

Newsletter