Jesteś Tutaj: PortalMorski.pl Info Wydarzenia Gdańsk - port 5. generacji
Dołącz do nas

Gdańsk - port 5. generacji

Email Drukuj
Port Gdańsk (Fot.: Kacper Kowalski / Port Gdańsk)

W dniu 13 lutego na najwyższym poziomie Kapitanatu Portu Gdańsk w Porcie Północnym odbyło się seminarium nt. "Port Gdańsk - portem 5. generacji. Dzień dzisiejszy i strategia". 

Organizatorem spotkania, w którym wzięli udział członkowie Polskiego Klastra Morskiego, był Zarząd Morskiego Portu Gdańsk. W imieniu prezesa Łukasza Greinke zebranych powitał Marcin Osowski, dyrektor ds. infrastruktury.

Wprowadzeniem do dyskusji była wnikliwa i obszerna prezentacja Moniki Wszeborowskiej, dyrektor ds. marketingu Portu Gdańsk, która we wstępie wprowadziła uczestników seminarium w istotę problemu na tle historycznego rozwoju portów.

- Opracowując strategię portu Gdańsk, mieliśmy na uwadze perspektywę rozwoju funkcji i przestrzeni portu tak, by spełniał on kryteria portu 5. generacji - mówiła Monika Wszeborowska.

- Na tym poziomie rozwoju port powinien być węzłem logistycznym generującym wartość dodaną oraz kluczowym węzłem dla państw Europy Środkowej i Wschodniej w globalnych łańcuchach dostaw. Infrastruktura i supra struktura powinny być elementami jednolitego systemu zintegrowanego przy pomocy nowoczesnych technologii informatycznych i metod zarządzania. Port 5. generacji jest uniwersalnym intermodalnym węzłem logistycznym pozwalającym przyjmować największe statki na Bałtyku. Dla regionu port powinien być ważnym ośrodkiem przemysłowym z kompleksową obsługą transportu intermodalnego oraz centrum hurtowo-dystrybucyjnym. Port w Gdańsku powinien również odgrywać kluczową rolę na południowym Bałtyku jako węzeł komunikacyjny łączący wodne i lądowe strumienie pasażerskie - wymieniała dyrektor ds. marketingu Portu Gdańsk, dowodząc w toku dalszej prezentacji, że poprzez działania rozwojowe podejmowane przez Zarząd Portu, inwestorów publicznych i operatorów prywatnych port w Gdańsku przybliża się do spełnienia zapisów przyjętych w strategii do 2030 r.

Na najważniejsze kierunki inwestycji oraz działania organizacyjne podejmowane w Gdańsku zwrócił uwagę dyrektor Marcin Osowski, podkreślając, że znaczenie poprawiło się tempo obsługi celnej i innych służb.

- Ważnym czynnikiem przybliżającym port do trendów panujących w świecie i odpowiadającej na potrzeby klientów i zwiększającej jego pozycję konkurencyjną jest wprowadzenie PCS - mówił Julian Skelnik, dyrektor ds. współpracy międzynarodowej, a Ryszard Mazur, dyrektor marketingu podkreślił, że ważny dla portu gdańskiego jest również rządowy program usprawnienie Wisły jako istotnej składowej infrastruktury transportowej Polski.

W czasie dyskusji Ireneusz Rogala z Grupy ASE stwierdził, że rozwój portu nie może odbywać się bez uwzględnienia rozwiązań uwzględniających bezpieczeństwo w różnych jego wymiarach oraz minimalizujących ryzyko procesów realizowanych w porcie. Michał Hamond zauważył, że rozwoju relacji międzynarodowych niezwykle ważny jest rozwój komunikacji i relacji międzyludzkich. Maciej Krzesiński, prezes Centrum Technologii Morskich zwrócił uwagę na możliwości rozwoju zaplecza przemysłowego w otoczeniu portu, w tym przemysłów innowacyjnych. O potencjał portu w kreowaniu inteligentnych specjalizacji w województwie pomorskim – pytał dr Zbigniew Zienowicz, prezes Hydromega. - ZMP Gdańsk jest współzałożycielem morskiego startupu oraz jest partnerem innych innowacyjnych projektów - wyjaśniał dyrektor Osowski.

Spotkanie zakończyło się bezpośrednimi rozmowami biznesowymi między członkami Polskiego Klastra Morskiego.

rel (Polski Klaster Morski)

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Uwaga! Dodając komentarz akceptujesz jednocześnie regulamin komentarzy Portalu Morskiego.

facebook