Jesteś Tutaj: PortalMorski.pl Blogi Kwit sternika Prom z Brzegu Dolnego
Dołącz do nas
Błąd

  Prom z Brzegu Dolnego

  Email Drukuj
  alt

  Piszemy w tym miejscu o żegludze dużej i bardzo dużej, zaniedbując tę najmniejszą – śródlądową. Tymczasem w wielu jeszcze miejscach w Polsce najprostsze statki rzeczne – promy bez własnego napędu, tak zwane linowe – w istotny sposób wpływają na jakość życie mieszkańców stosunkowo rozległych obszarów. Tak właśnie jest w Brzegu Dolnym (powiat wołowski), gdzie przeprawę przez Odrę zapewnia taki właśnie prom.

  Przeprawa promowa przez wiele dziesięcioleci zapewniała najkrótszy kontakt między Brzegiem, a leżącymi na południowym brzegu Odry miejscowościami Głogi, Głoska, Miękina i innymi. Obecnie los promu wydaje się być przesądzony, gdyż ruszyła budowa mostu. Z uwagi na ukształtowanie doliny rzeki, będzie on miał aż 565 m długości i będzie jednym z dłuższych w kraju. Rozmiar inwestycji (prócz mostu trzeba wybudować jeszcze ponad 7 km tras dojazdowych) tłumaczy, dlaczego region tak długo oczekiwał na inwestycję – permanentnie brakowało na nią pieniędzy.

  Można przyjąć za pewnik, że most to dla promu „wyrok śmierci”. Warto jednak chyba zatroszczyć się, by jeden z ostatnich takich beznapędowych wehikułów rzecznych został zachowany dla potomnych – jest on wszak (niezależnie od użytych przy jego budowie materiałów) egzemplifikacją jednej z najstarszych, znanych od wieków „technologii przeprawowych”.

  Dobrze więc, by statkiem zainteresowało się na przykład wrocławskie Otwarte Muzeum Techniki, bądź inna placówka dysponujące siłami i środkami umożliwiającymi uchronienie tej interesującej konstrukcji od żałosnego końca w hutniczym piecu.

  Obecnie operatorem jednostki o nośności 12 ton (co przekłada się na sześć standardowych samochodów osobowych) jest Spółdzielnia Socjalna „Przystań”. Pierwszy kurs na trasie do miejscowości Głoski rusza (jeżeli pozwala na to poziom wody i warunki lodowe) o 5.20 (powrót do Brzegu Dolnego o 5.30), ostatni kurs w kierunku Głoski o 23.20 (powrót do Brzegu Dolnego o 23.30). Kursy odbywają się co godzinę, a przewóz auta osobowego kosztuje 6 złotych.

  Prócz Brzegu, w dolnośląskim i lubuskim promy obsługują jeszcze przeprawy w: Chobieni, Ciechanowie (nowy most stawia jego przyszłość pod znakiem zapytania), Milkusku (od 2009 r. przeprawę obsługuje nowy linowy prom motorowy z warsztatów w Januszkowicach koło Kędzierzyna-Koźla), Połecku, Brodach i Pomorsku (w dwóch ostatnich miejscach od 2011 roku nowe jednostki).

  Dodaj komentarz

  Kod antyspamowy
  Odśwież

  Uwaga! Dodając komentarz akceptujesz jednocześnie regulamin komentarzy Portalu Morskiego.

  PortalMorski.pl to profesjonalny, branżowy serwis internetowy ściśle związany z polską i światową gospodarką morską. Śledź wiadomości z kraju i ze świata. Zarejestruj się i szukaj z nami pracy na morzu i lądzie. Newsy, agencje crewingowe, ruch statków, pogoda, informacje o portach – to wszystko znajdziesz na PortalMorski.pl

  Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...

  facebook