Bezpieczeństwo

Dzień po otwarciu pierwszej zagranicznej bazy wojskowej ChRL w Dżibuti, na wschodzie Afryki, chińskie media przekazały w środę informację o japońskich płetwonurkach mających szpiegować tam okręt wojenny Państwa Środka.

Chiny zainaugurowały we wtorek swą pierwszą zagraniczną bazę wojskową. Według oficjalnych komunikatów baza w Dżibuti ma mieć charakter nie stricte wojskowy, lecz służyć jako baza wsparcia logistycznego dla misji pokojowych i pomocy humanitarnej w Afryce i na Bliskim Wschodzie.

Informacje o japońskich działaniach szpiegowskich podał internetowy serwis chińskiej prokuratury, nie wyjaśniając, kiedy doszło do incydentu. Powołano się na osobiste doświadczenia prokuratora Jian Jiamina, który w ostatnich miesiącach pełnił funkcję doradcy prawnego chińskiej marynarki wojennej w Afryce.

Jian oświadczył po incydencie, iż chińskie jednostki są w pełni zdolne do egzekwowania swoich praw do samoobrony i mogą powstrzymać Japończyków. Chińscy marynarze mieli odstraszyć intruzów sygnałami dźwiękowymi i świetlnymi. Jian miał zebrać również odpowiednie dowody i zgłosić incydent lokalnym władzom w Dżibuti - podał dziennik "South China Morning Post".

W niewielkim, lecz strategicznie położonym nad Zatoką Adeńską Dżibuti swoje bazy wojskowe mają także Stany Zjednoczone, Francja i Japonia. 800-tysięczne Dżibuti jest położone nad cieśniną Bab al-Mandab, jednym z najruchliwszych korytarzy morskich na świecie.

Obserwatorzy podkreślają, że tego typu incydenty nie zdarzały się do tej pory między Chinami a Japonią. Oba kraje prowadzą spory terytorialne na Morzu Wschodniochińskim i nie zgadzają się co do polityki historycznej. Ani MSZ Japonii, ani resort spraw zagranicznych Chin nie odniosły się jeszcze do tych doniesień.

W myśl prowadzonej obecnie inicjatywy ekonomicznej "Pasa i Szlaku" władze w Pekinie chcą odtworzyć starożytny ciąg współpracujących z Chinami portów morskich od Indochin przez Ocean Indyjski (kilka dni temu rząd Sri Lanki wydał zgodę na wieloletnią dzierżawę przez Chiny portu w Hambantocie), Zatokę Perską, Róg Afryki (z bazą w Dżibuti), Kanał Sueski po grecki Pireus (także dzierżawiony przez Chiny) i rejon Morza Śródziemnego. Chińskie siły w ramach ONZ chcą zwiększać swoją aktywność w rozwiązywaniu konfliktów w Afryce Wschodniej.

Z Pekinu Rafał Tomański

rto/ jhp/ ap/

0 tekst
Tekst rzeczowy,składny...kompetencja i kultura Autora...czyta się z ciekawością i przyjemnością...Pozdrawiam W.
03 sierpień 2017 : 08:49 wers | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0211 4.1023
EUR 4.2758 4.3622
CHF 4.4105 4.4997
GBP 4.9503 5.0503

Newsletter